Bóle kręgosłupa, czyli domena młodego pokolenia

Nie ma co się oszukiwać, bóle kręgosłupa oraz pleców to swoistego rodzaju plaga naszych czasów. Połączenie braku ruchu, siedzącego trybu życia oraz niezdrowej diety sprawia, że coraz większa liczba osób musi zmagać się z wszelkimi schorzeniami kręgosłupa. Co warto wiedzieć na ten temat?Nie ma co się oszukiwać, bóle kręgosłupa oraz pleców to swoistego rodzaju plaga naszych czasów. Połączenie braku ruchu, siedzącego trybu życia oraz niezdrowej diety sprawia, że coraz większa liczba osób musi zmagać się z wszelkimi schorzeniami kręgosłupa. Co warto wiedzieć na ten temat?

 

Ból kręgosłupa - dlaczego się pojawia?
Ból pleców, czy też kręgosłupa wyczuwalny jest wzdłuż pionowej osi naszego ciała od stron grzbietu. Mało kto wie, jednak szacunki mówią nam jasno, że tego typu problemów doświadcza około 80 procent wszystkich ludzi z całego świata. Pojawiają się one na przeróżnych odcinkach kręgosłupa, jednak w większości wypadków bóle mają miejsce w okolicach odcinka lędźwiowego oraz szyi. Kłopoty te najczęściej mają bezpośredni związek z trybem życia, jaki prowadzimy oraz niedbałością o zdrowie kręgosłupa. W jakich wypadkach kręgosłup może zacząć nas boleć?
Przyczyn może być naprawdę wiele, zaliczamy do nich na przykład urazy mechaniczne. Prawda jest jednak taka, że u sporej części z nas wszelkie dolegliwości bólowe spowodowane są postępującymi stanami zapalnymi, zmianami zwyrodnieniowymi oraz innymi chorobami, które oddziałują na ruchomość stawów oraz naszą kondycją. Oczywiste jest to, że wraz z wiekiem nasz kręgosłup jest coraz bardziej narażony na wszelkie urazy, jednak w obecnych czasach ludzie młodzi także bardzo często się z nimi borykają. Dzieje się tak za sprawą charakteru pracy, jaką wykonujemy, a także mizernej kondycji fizycznej. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że ból kręgosłupa może być powiązany z otyłością, depresją, czy też silnym stresem.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa?
Jak się można domyślić, wyróżniamy kilka konkretnych schorzeń, których skutkiem jest silny ból kręgosłupa. Co do nich zaliczamy?
• Zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa. Występują wskutek postępującej degeneracji chrząstek stawowych. Działanie to powoduje tworzenie się osteofitów, czyli narośli kostnych, które prowadzą do poważnego zniekształcania stawów. Do tego typu zwyrodnień najczęściej dochodzi w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym;
• Lumbago. Schorzenie to nazywane jest również postrzałem i jak się okazuje, to ono jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u specjalistów. Odnosi się ono do okolic lędźwiowych i praktycznie zawsze dochodzi do niego za sprawą nadwyrężenia. W przypadku, gdy przenosimy ciężki przedmioty lub się schylamy, ból będzie się nasilał. W większości wypadków ustanie po kilku dniach, jednak niekiedy potrwa nawet wiele tygodni;
• Dyskopatia. To charakterystyczne schorzenie dla młodego pokolenia, gdyż jego powodem bardzo często jest długa praca przy komputerze. Skutkiem bólu w tym wypadku będzie przepuklina jądra miażdżystego dysku, za której sprawą dochodzi do podrażnienia, a niekiedy nawet uszkodzenia korzenia nerwowego. Podobnie jak wyżej opisane schorzenie i to najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym, a jego cechą charakterystyczną jest ból pleców promieniujący aż do kończyn dolnych;
• Rwa kulszowe. Objawia się jako niezwykle silny ból, do którego dochodzi poprzez jądro miażdżyste, które za sprawą zmian dochodzących w krążku międzykręgowym uwypukla się z tak zwanego pierścienia włóknistego, a co za tym idzie, uciska nerw kulszowy. Silny ból może promieniować aż do łydek, ud, pośladków, a niekiedy nawet stóp.

Co warto wiedzieć na temat endoskopowego leczenia kręgosłupa?
Wszyscy doskonale wiemy, że operacyjne leczenie kręgosłupa to bardzo poważna sprawa, dlatego dochodzi do niego tylko wtedy, jeśli zachowawcze leczenie nie przyniosło takich skutków, jakie zostały założone. Endoskopowa chirurgia kręgosłupa to bardzo małoinwazyjna metoda, które polega na przeprowadzaniu zabiegu za pomocą endoskopu. Dzięki takiemu działaniu dochodzi do minimalizacji uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych oraz znacznego zmniejszenia blizny pooperacyjnej. Sam zabieg wykonywany jest poprzez nieduże nacięcie skóry i to właśnie przez nie do ciała operowanej osoby wprowadzany jest specjalny sprzęt zwany endoskopem, na którym zamontowana jest kamera. Dzięki niej lekarz jest w stanie swobodnie operować dane miejsce oraz dowolnie powiększać konkretne struktury. Ortopeda w czasie wykorzystywanie mikronarzędzi, jest w stanie usunąć masę wypadniętego dysku, a przy tym odbarczyć poważnie podrażniony nerw. 

 

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?
Jeśli chcemy, aby nasze mięśnie grzbietu były silne, musimy utrzymywać odpowiednią postawę, a także ćwiczyć. Warto postawić na jogę, aerobik, czy też zwykłe rozciąganie. Nie możemy również nie wspomnieć o pływaniu, które także świetnie wpływa na nasze plecy. Kręgosłup powinien być także zawsze wyprostowany. W przypadku, gdy zaniedbamy jego postawę, będziemy musieli liczyć się z wyżej wymienionymi schorzeniami. Warto również stawiać na specjalne meble. Producenci takich artykułów wychodzą nam naprzeciw i oferują świetne rozwiązanie, dlatego należy z nich korzystać, gdyż to nasze zdrowie jest przecież najważniejsze i bez względu na wszystko powinniśmy o nie dbać tak bardzo, jak to tylko możliwe.