Kiedy warto udać się do kardiologa?
Kiedy warto udać się do kardiologa?
Choroby układu krążenia stanowią często bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub życia. Rozwijają się powoli i często bezobjawowo, ale ich skutkiem może być zawał mięśnia sercowego lub udar. Co zrobić, by zapobiegać chorobom mającym wpływ na nasze serce i kiedy warto uda się na wizytę do kardiologa? Dowiesz się tego wszystkiego, czytając dzisiejszy artykuł.
Kim jest kardiolog?
Kardiolog jest lekarzem, który zajmuje się wszelkimi chorobami układu krążenia. Po pomoc do lekarza tej specjalności powinniśmy zgłosić się w sytuacji, gdy chorujemy na serce lub zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym. Dzięki specjalistycznym badaniom takim jak EKG czy Echo serca kardiolog jest w stanie znaleźć przyczynę problemu i zastosować odpowiednie leczenie.Kardiolog zajmuje się także chorobami naczyń krwionośnych oraz wadami serca o podłożu nabytym i wrodzonym. Aby umówić się do lekarza tej specjalności, konieczne jest skierowanie lub wizyta prywatna. Koszt tej ostatniej wacha się w przedziale 150-300 zł w zależności od konkretnej placówki.
Jeśli chcemy, by zbadał nas dobry kardiolog Toruń jest miastem, gdzie znajdziemy specjalistyczne kliniki oferujące pomoc pacjentom zmagającym się z chorobami układu krążenia i serca. Pełną diagnostykę kardiologiczną przeprowadzić można np. tutaj -https://www.citomed.pl/poradnie/kardiologia/o-poradni-12. W poradni tej umówimy się również na wizytę do kardiologa bez kolejki.
Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa?
Podczas pierwszej wizyty lekarz zbiera wywiad i dopytuje o przyczynę konsultacji. Przeważnie wykonywane są też podstawowe badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego oraz EKG. Na ich podstawie doświadczony kardiolog jest w stanie ukierunkować dalszą diagnostykę lub zlecić konkretne leczenie.
Często zdarza się jednak, że już na podstawie tych badań specjalista uzyskuje jasny obraz pozwalający na postawienie trafnej diagnozy. Leczenie kardiologiczne w dużej mierze zależy od przyczyny dolegliwości i przeważnie jest długoterminowe.Warto pamiętać, by kardiologa odwiedzać zawsze w momencie, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że nasze serce nie działa prawidłowo. Szybka diagnoza umożliwia wdrożenie leczenia, które będzie w stanie zapobiegać poważniejszym komplikacjom.
Jakie badania dodatkowe może zlecić kardiolog?
Kardiolog ma możliwość wykonania wielu badań dodatkowych, które dokładnie zobrazują czy nasze serce działa tak, jak powinno. Ich wykonanie przyspieszy diagnozę i wdrożenie właściwego leczenia.
W przypadku problemów z ciśnieniem częstym badaniem dodatkowym jest Holter ciśnieniowy.
Na czym polega?
Na naszą rękę zakładane jest specjalne urządzenie mierzące co kilkanaście minut ciśnienie tętnicze. Pomiary zapisywane są w niewielkim komputerku, który cały czas nosimy. Takie badanie wykonywane jest poza placówką medyczną. Ma to na celu sprawdzenie ciśnienia w różnych warunkach. Po 24 godzinach oddajemy urządzenie do gabinetu a lekarz odczytując wartości ciśnienia, jest w stanie wprowadzić odpowiednie leczenie.
Podobnym badaniem jest Holter EKG - badanie to działa na tej samej zasadzie jak klasyczne EKG, z tą różnicą, że przeprowadzane jest całodobowo w warunkach domowych. Przenośny elektrokardiogram rejestruje aktywność elektryczną mięśnia sercowego, wykorzystując elektrody umocowane na klatce piersiowej pacjenta. EKG pozwala ocenić rytm i częstość pracy serca. Badanie to wskazane jest każdej osobie cierpiącej na zaburzenia rytmu serca.
Jednym z częściej zlecanych przez kardiologa badań jest EKG wysiłkowe. Pozwala ona sprawdzić pracę serca w sytuacji mocnego obciążenia. Wykonywane jest w specjalistycznych gabinetach i jest to kolejne nieinwazyjne badanie pomagające na postawienie trafnej diagnozy. W przypadku najmłodszych pacjentów często wykonuje się też EKG wysiłkowe dzieci.
Kiedy powinniśmy udać się na wizytę do kardiologa?
Każdy problem z sercem wymaga pilnej diagnostyki kardiologicznej. Warto jednak wiedzieć, że niektóre dolegliwości ze strony układu mięśniowego lub pokarmowego mogą symulować choroby serca.
Mimo wszystko do kardiologa powinniśmy udać się zawsze, gdy poczujemy poniższe dolegliwości:
• ucisk lub pieczenie w klatce piersiowej,
• niemiarowe bicie serca,
• uczucie dodatkowych uderzeń mięśnia sercowego,
• omdlenia i zasłabnięcia,
• obrzęk twarzy pojawiający się bez uchwytnej przyczyny,
• ból w klatce piersiowej (szczególnie jeśli pojawia się po wysiłku fizycznym).
Takie dolegliwości jednoznacznie potwierdzają, że powinien przebadać nas doświadczony kardiolog Konsultacja nie jest bolesna i trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie warto jej więc odkładać na później. Zaniechanie wizyty bardzo często kończy się nasileniem dolegliwości. Nawet jeśli dokucza nam tylko niewielkie nadciśnienie, to z czasem problem będzie się tylko pogłębiał. Brak odpowiedniego leczenia może w ostateczności skutkować nawet zawałem serca. Innym bardzo niebezpiecznym powikłaniem nieleczonych chorób serca jest udar mózgu, który bardzo często kończy się inwalidztwem lub śmiercią. W przypadku podejrzenia choroby serca warto jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie lub bezpośrednio na prywatną wizytę u kardiologa.