Psycholog dla Twojego dziecka? W tych czasach tak trzeba

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że pomocy psychologa potrzebują jedynie dorośli, którzy dźwigają pokaźny bagaż życiowy. Dziś wiemy, że z terapii powinno korzystać znacznie więcej osób, w tym dzieci. Wsparcie specjalisty jest w stanie ułatwić rozwiązanie wielu problemów związanych z wychowaniem i dorastaniem naszej pociechy. Kiedy skorzystać z usług psychologa dziecięcego i gdzie go znaleźć?Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że pomocy psychologa potrzebują jedynie dorośli, którzy dźwigają pokaźny bagaż życiowy. Dziś wiemy, że z terapii powinno korzystać znacznie więcej osób, w tym dzieci. Wsparcie specjalisty jest w stanie ułatwić rozwiązanie wielu problemów związanych z wychowaniem i dorastaniem naszej pociechy. Kiedy skorzystać z usług psychologa dziecięcego i gdzie go znaleźć?
Psycholog dziecięcy — dlaczego warto wybrać się na terapię?
Nieprawidłowe zachowania u młodej osoby często mają swoje głęboko ukryte korzenie. Próby rozwiązania problemu przez rodziców mogą okazać się jedynie łagodzeniem objawów, a nie usuwaniem przyczyny. Psycholog przeprowadzi z dzieckiem rozmowę poznawczą, która ułatwi mu rozpoznanie sytuacji i postawi diagnozę. Zwykle już po kilku wstępnych sesjach specjalista jest w stanie stwierdzić, jak poważne działania trzeba podjąć, by zażegnać problem. 
Konsultacje wychowawcze pomagają ocenić, czy zachowania, które przejawia nasze dziecko, są prawidłowe. To także szansa dla rodzin na to, by wprowadzić odpowiednie wzorce i zrozumieć potrzeby oraz motywacje swojej pociechy. Psycholog dziecięcy dzięki swojemu wykształceniu oraz doświadczeniu dobrze analizuje emocje dziecka i potrafi dotrzeć nawet do trudnej młodzieży.
 Jak wygląda terapia u psychologa dla dziecka?
Pierwsze sesje są przeznaczone na poznanie pacjenta i zagłębienie się w jego osobowość. W trakcie terapii specjalista może zadawać pytania osobiste, które mają na celu zrozumienie, co kieruje daną osobą. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym spotkania odbywają się w formie zabawy, tak, by maluch czuł się komfortowo i bezpiecznie. 
Kluczem do sukcesu nierzadko są relacje rodzinne, dlatego psycholog może zaproponować terapię, w której będą brać udział również rodzice. Takie sesje pomagają w odnalezieniu wspólnego języka z krewnymi i pokazują, jak pracować, by po zakończeniu wizyty efekty nadal były widoczne. 
Częstotliwość spotkań diagnostycznych oraz terapeutycznych zazwyczaj ogranicza się do jednego dnia w tygodniu. W przypadku bardziej skomplikowanych problemów wychowawczych możliwe jest zalecenie większej ilości wizyt, by móc uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.
 Kiedy udać się do psychologa dziecięcego? Jakie zachowania powinny niepokoić?
Rzadko zdarza się, by dziecko — szczególnie młodsze — wprost informowało osoby dorosłe o swoich problemach. Często są one sygnalizowane poprzez diametralną zmianę w zachowaniu, którą powinni dostrzec opiekunowie. Choć nie oznacza to, że każde odstępstwo od normy powinno być natychmiastowo konsultowane z psychologiem, to jednak warto zwrócić szczególną uwagę, czy nieprawidłowości się powtarzają. Jakie działania mogą być sygnałem do wizyty u specjalisty?
• wybuchy agresji
• zaniki apetytu
• niekontrolowany płacz
• izolacja i niechęć do przebywania z rówieśnikami
• zaburzenia snu
• rozdrażnienie
• huśtawki nastrojuN
ależy mieć świadomość, iż jednorazowe wybryki są naturalną częścią dorastania, odkrywania siebie oraz dopasowywania się do świata. Wyrażanie swoich emocji, nawet w skrajny sposób, nie zawsze musi oznaczać, że dziecko boryka się z problemami, których nie rozwiąże samodzielnie. Uwagę powinny przyciągać przede wszystkim zachowania, które trwają dłuższy czas i mają powtarzalny charakter. 
Jak przygotować dziecko na wizytę u psychologa?
Zapoznanie dziecka z konceptem psychologa powinno odbywać się w przyjazny i spokojny sposób. Budowanie pozytywnych skojarzeń pozwoli maluchowi na otworzenie się przed specjalistą i zbuduje w nim poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że poradnia psychologiczna jest nastawiona na pomoc, dlatego w żadnym wypadku nie powinna być wiązana z karą za złe zachowanie. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób przekazać dziecku, kim jest psycholog, możemy skorzystać z prostych do przyswojenia stwierdzeń. Dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie specjalisty jako osoby, która zrozumie uczucia i problemy naszej pociechy. Skojarzenie postaci psychologa z przyjacielem, który chce polepszyć samopoczucie malucha, ułatwi mu zbudowanie zaufania.
 Istotną rolę gra także podejście samych rodziców. Jeśli oni nie czują się przekonani, że wizyta jest słuszna, ciężko będzie sprawić, by dziecko miało odmienne zdanie. Przed rozmową o terapii warto zatem samemu zaufać skuteczności takich sesji i być pewnym, że to odpowiednia decyzja. Wsparcie opiekunów ma ogromne znaczenie w ostatecznych rezultatach sesji z psychologiem dziecięcym, dlatego tak ważne jest ich odpowiedzialne podejście. 
Psycholog dziecięcy Toruń 
Jeśli mieszkasz w województwie kujawsko-pomorskim i poszukujesz sprawdzonego psychologa wyspecjalizowanego w pracy z dziećmi oraz trudną młodzieżą, zapoznaj się z ofertą poradni psychologicznej Citomed w Toruniu. Nasi doświadczeni lekarze przeprowadzają terapie dla rodzin oraz ich podopiecznych, które pomogą w zrozumieniu siebie nawzajem i nakierowują na prawidłowe wzorce zachowań. Rozwiązujemy problemy wychowawcze, emocjonalne oraz szkolne. Nasza poradnia oferuje usługi psychologa w Toruniu dla wszystkich osób w potrzebie.