Rezonans magnetyczny (MR) - nowoczesne, bezpieczne i bezbolesne badanie pozwalające na dokładną diagnozę.

zdjęcie przedstawiające rezonans magnetyczny

Diagnostyka obrazowa zajmuje się tworzeniem obrazów zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzącym w ludzkim organizmie. Do rozpoznania zmian wykorzystywane są różnego rodzaju oddziaływania fizyczne. Wykonywane badania umożliwiają zlokalizowanie, przeanalizowanie, zmierzenie i wizualizację zmian. Jednym z najdokładniejszych badań diagnostyki obrazowej jest rezonans magnetyczny. Jest pomocny w badaniu różnego typu zmian, m.in. złamań, zwyrodnień, guzów, tętniaków czy zmian nowotworowych.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, czyli MR to badanie, które wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. Pozwala uzyskać szczegółowy obraz ludzkiego ciała, m.in. ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych. Służy do bardzo precyzyjnej diagnostyki chorób i urazów, umożliwia wykonywanie przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Badanie jest nieinwazyjne i nieszkodliwe, wykrywa zmiany w układzie mięśniowym i szkieletowym, również w szpiku kostnym. RM wykorzystywany jest zarówno w diagnostyce planowej, jak i profilaktyce. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, który pozwala wykryć wszelki nieprawidłowości, we wczesnej fazie rozwoju.

Rezonans magnetyczny – w jakim celu wykonuje się badanie?

Rezonans wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny. Badaniu można poddać całe ciało lub poszczególne narządy.

Najczęściej służy do diagnostyki chorób i urazów:

  • Głowy – służy do diagnostyki bólów i zawrotów głowy, zaburzeń widzenia, równowagi, diagnostyki zmian ogniskowych i udarów mózgu. Badanie głowy rezonansem wykonuje się przy podejrzeniu padaczki, guzów mózgu, chorób przysadki, tętniaków głowy, a także chorób uszu, zębów, narządu wzroku oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego po urazie. W przypadku podejrzenia udaru wykonuje się angio-MR głowy, które pozwala uzyskać dokładny obraz naczyń krwionośnych, ocenić stan żył oraz tętnic głowy.
  • Kręgosłupa – pozwala zdiagnozować bóle kręgosłupa, stany zapalne, guzy, zmiany zwyrodnieniowe. Wykorzystywane jest do diagnostyki odcinka odcinek szyjnego, piersiowego i lędźwiowy kręgosłupa. Jest jedynym badaniem pozwalającym uzyskać bezpośrednie uwidocznienie rdzenia kręgowego.
  • Jamy brzusznej – pozwala wykryć zmiany w wątrobie, śledzionie, nerkach. Jest bardzo przydatne do oceny dróg żółciowych i naczyń krwionośnych, a także monitorowania efektów leczenia.
  • Kończyn i stawów - służy do nieinwazyjnej oceny stanu stawów, wiązadeł, pozwala wykryć zmiany zapalne, zwyrodnieniowe oraz nowotworowe. RM stosuje się m.in. w przypadku oceny gojenia kości, przy podejrzeniu złamania lub uszkodzenia stawu, oceny wielkości zmiany zwyrodnieniowych oraz zmian nowotworowych.
  • Miednicy i narządów płciowych, m.in. chorób macicy, jajników, gruczołu krokowego czy odbytnicy. Badanie pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe, ułatwia kwalifikacje do dalszego leczenia.
  • Serca – jest niezbędne w diagnostyce kardiologicznej, pozwala ocenić wady wrodzone i nabyte serca, diagnozować proces zapalny mięsna sercowego oraz zmiany wynikające z choroby wieńcowej. Badanie pozwala wykryć kardiomiopatie, arytmię i inne nieprawidłowości.

Jak przygotować się do badania?

Rezonans magnetyczny jest badanie bezbolesnym, dyskomfort może powodować jedynie hałas oraz długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Badanie może być nieprzyjemne dla osób ciepiących na klaustrofobię. Dwie godziny przed rezonansem pacjent powinien zrezygnować z jedzenia i picia. Jeżeli badania, które ma być przeprowadzone z użyciem kontrastu, pacjent powinien wypić 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym rezonans. Przed badaniem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy. RM wykonywane jest w specjalnym tunelu, który skanuje wybrane fragmenty ciała. W trakcie rezonansu pacjent musi leżeć nieruchomo, ma kontakt z personelem za pośrednictwem mikrofonu. Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 90 minut.Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym badaniem, jest niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Głównym jest wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulatory, protezy, oraz metaliczne ciała obce. Bardzo ważne, aby badanie było wykonywane na urządzeniu, które posiada nowoczesne rozwiązania technologiczne i techniczne. Ważnym parametrem jest dokładność obrazowania, która gwarantuje szczegółowy obraz badanego narządu.

Wysokiej jakości sprzęt do rezonansu znajduje się w Toruniu, w Citomed. W klinice można wykonać m.in  badanie głowy rezonansem, także  angio mr.