Seksualność osób w późnej dorosłości.

Bardzo mało się mówi o potrzebach seksualnych osób w późnej dorosłości. U kobiet jest już po menopauzie i brak możliwości prokreacyjne, następują zmiany w wyglądzie ich ciała. Mężczyźni w podobnym czasie przechodzą andropauzę, czemu towarzyszy spadek hormonów a, co za tym idzie następuje spadek napięcia seksualnego. Zmiany zachodzące w tym czasie prowadzą do ponownej weryfikacji oraz refleksji nad związkiem partnerskim, nad obrazem własnego ciała oraz ciała partnera. Bywa, że w tym okresie pojawia się lęk przed śmiercią, który motywuje do zmiany partnera i wejścia w nowy związek. Zachowania te, są powodowane strachem przed upływającym czasem, powodowane są obawą, że niczego nowego już w życiu nie doświadczą. Późna dorosłość jest też czasem starzenia się organizmów. Najbardziej przykrym elementem tej fazy jest umieranie znajomych z grupy rówieśniczej, a co za tym idzie naturalna utrata partnerów. Siły witalne nie pozwalają na kontunuowanie dotychczasowych sposobów funkcjonowania, a dorosły skupia się na dbaniu o własne zdrowie. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na seksualność. 

Seksualność osób w podeszłym wieku może jednak być dalej kontynuowana, powinna tylko być dostosowana do zachodzących w organizmie zmian, oraz do panujących okoliczności. Oto przykłady aktywności seksualnych seniorów:
• kontynuacja swojej aktywności seksualnej w stanie niezmienionym – jak „za młodu”
• zmniejszenie częstotliwość aktywności seksualnej, ale pozostawienie bez zmian wcześniejszych przyzwyczajeń
• zmiana w formach zaspokojenia seksualnego, np.: na masturbację po utracie partnera, dostosowanie formy do możliwości fizycznych partnerów
• wycofanie się całkowicie z aktywności seksualnej.

Różnie rozkładają się problemy tego okresu u kobiet i mężczyzn. Panie najczęściej borykają się ze znalezieniem partnera i brakiem społecznej akceptacji na związek z młodszym mężczyzną, oraz często wstydzą się własnych potrzeb. Mężczyźni zaś obawiają się najbardziej tego, że będą przez partnerkę wyśmiani np. z powodu zaburzeń wzwodu, że się przed nią skompromitują.

Normą są różnego rodzaju niedogodności, które mogą pojawić się w podeszłym wieku, ale czy muszą one zaraz oznaczać zaprzestanie zaspokajania własnych potrzeb?

Pomimo widocznego w społeczeństwie braku akceptacji do zachowań seksualnych osób w późnej dorosłości mam apel do młodszych - zwróćmy uwagę na naszych seniorów i dajmy Im szansę na kolejne otwarcia, bo to Oni torują nam drogę do przyszłości. 

 

Artykuł napisała mgr Dominika Perszke - psycholog, seksuolog