Specjalistyczne badanie rezonansem magnetycznym - czy warto się bać?

Mity o badaniu takim jak rezonans magnetyczny malują go, jako opowieść grozy, w której pacjent wjeżdża do głębokiej, ciemnej jaskini, gdzie leży bez oświetlenia i boi się głośnych dźwięków, pełnych strachu i przerażenia. Strach przed wykonywaniem rezonansu magnetycznego nie jest rzadkością w praktyce lekarzy. Nie jest tajemnicą, że wielu pacjentów boi się nie tylko badań, ale generalnie boi się iść do lekarza, ale odkładając wizytę na później, tylko pogarszamy sytuację. Niestety wiele groźnych chorób takich jak rak, tętniak mózgu, zapalenie opon mózgowych, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demielinizacyjne choroby naczyniowe we wczesnych stadiach rozwijają się bezobjawowo i zaczynają się ujawniać dopiero wtedy, gdy patologiczny proces nabiera dużej siły i wpływa na ważne narządy. Ale można szybko zdiagnozować niepokojące objawy, wystarczy wykonać rezonans,Toruń posiada na swoim terenie lecznicę, w której można poddać się takiemu badaniu. Jeżeli MRI nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie ma potrzeby podania kontrastu, nie będzie wymagane skierowania od lekarza.Mity o badaniu takim jak rezonans magnetyczny malują go, jako opowieść grozy, w której pacjent wjeżdża do głębokiej, ciemnej jaskini, gdzie leży bez oświetlenia i boi się głośnych dźwięków, pełnych strachu i przerażenia. Strach przed wykonywaniem rezonansu magnetycznego nie jest rzadkością w praktyce lekarzy. Nie jest tajemnicą, że wielu pacjentów boi się nie tylko badań, ale generalnie boi się iść do lekarza, ale odkładając wizytę na później, tylko pogarszamy sytuację. Niestety wiele groźnych chorób takich jak rak, tętniak mózgu, zapalenie opon mózgowych, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demielinizacyjne choroby naczyniowe we wczesnych stadiach rozwijają się bezobjawowo i zaczynają się ujawniać dopiero wtedy, gdy patologiczny proces nabiera dużej siły i wpływa na ważne narządy. Ale można szybko zdiagnozować niepokojące objawy, wystarczy wykonać rezonans,Toruń posiada na swoim terenie lecznicę, w której można poddać się takiemu badaniu. Jeżeli MRI nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie ma potrzeby podania kontrastu, nie będzie wymagane skierowania od lekarza.

Czy warto się bać rezonansu magnetycznego?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego to całkowicie bezbolesna technika obrazowania medycznego, czyli sposób zajrzenia do wnętrza ludzkiego ciała bez nakłuć, nacięć i wprowadzania do organizmu sprzętu endoskopowego. Cechą MRI jest to, że jest to tomografia, co oznacza, metodę skanowania warstwa po warstwie. Następnie komputer tomografu zbiera wszystkie dane w jednym obrazie, tworząc liczne obrazy badanego obszaru. Jeśli ktoś boi się bólu, to rezonans magnetyczny będzie wygodnym substytutem dla traumatycznych rodzajów diagnostyki.

Dlaczego ludzie boją się badania MRI?

Wiele osób, a zwłaszcza dzieci, boi się, że tomograf to duża i hałaśliwa maszyna. Ale nowoczesne aparaty do rezonansu magnetycznego głowy zainstalowane w toruńskiej lecznicy są maksymalnie wygodne dla pacjenta. W środku są dobrze oświetlone, podczas badania zawsze jest połączenie z lekarzem. Hałas pochodzący ze sprzętu jest tłumiony przez specjalne słuchawki lub zatyczki do uszu. Nie trzeba obawiać się, że badanie MRI może spowodować opóźnioną szkodę dla ich zdrowia.Tutaj statystyki spieszą się, aby rozwiać wszelkie obawy. Badanie głowy rezonansem jest stosowane na całym świecie od dawna, w tym czasie przebadano ogromną liczbę pacjentów: dorosłych, dzieci, niemowlęta, a nawet kobiety w ciąży. Werdykt światowej nauki jest taki sam, podczas rezonansu nie dochodzi do zagrożenia dla zdrowia, nawet opóźnionego. Również w przypadku skanów MR nie ma dawki promieniowania, badanie wykonywane jest przy użyciu nieszkodliwego pola magnetycznego, dzięki czemu podczas diagnostyki nie występuje promieniowanie jonizujące, w przeciwieństwie do CT, kamer gamma i promieni rentgenowskich.

Angio magnetyczny rezonans badanie głowy pod kątem tętniaka oraz innych chorób.

Angiografia rezonansem magnetycznym jest odpowiednią, nowoczesną metodą diagnozowania zmian strukturalnych i funkcjonalnych w układzie naczyniowym.Technika ta znajduje zastosowanie w praktyce neurologicznej, naczyniowej i neurochirurgicznej.Trójwymiarowa angiografia rezonansu magnetycznego jest bardzo przydatna w wykrywaniu patologii naczyń.Trzeba przyznać, że to najnowocześniejsza, obiecująca i pouczająca metoda diagnostyczna, która pozwala ocenić stan układu krążenia mózgu.

Mówiąc o układzie krążenia, mowa jest o tętnicach i żyłach. Naczynia tętnicze odpowiadają za dostarczanie krwi do mózgu, a żylnej za jej odpływ ze struktur mózgowych. Specjalny tryb obrazowania metodą angio rezonansu magnetycznego pozwala, bez użycia kontrastu, na wyraźne uwidocznienie budowy naczyń mózgu, ujawnienie anomalii w budowie i anatomii umiejscowienia naczynia, określenie szerokości światła, stopnia zwężenia, a także dzięki dużej wrażliwości metody na prędkość przepływu krwi i powolny przepływ krwi. Angiografia MRI naczyń mózgowych wykrywa tętniaki głowy, mikroudary, udary niedokrwienne i krwotoczne, patologiczne gałęzie naczyniowe, zakrzepicę zatok mózgu, guzy mózgu. Angio rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne, częstotliwości radiowe i przetwarzanie komputerowe, ale nie wykorzystuje promieniowania jonizującego.

Angio rezonans magnetyczny głowy może ujawnić:

• Tętniaki głowy, ich lokalizację, wielkość i kształt

• Wady rozwojowe tętniczo-żylne

• Przetoki opony twardej

• Rozwarstwienie ścian naczyń

• Patologiczne zwężenie, krętość naczyń

• Anomalie w rozwoju tętnic, żył i zatok opony twardej

• Miażdżyca tętnic mózgowych i skurcz naczyń przez blaszki miażdżycowe

• Zakrzepica lub zator tętnic mózgowych / zakrzepica zatok opony twardej i żył głębokich mózgu.

Objawy, które lekarz bierze pod uwagę podczas przepisywania rezonansu w Toruniu bez kontrastu:

• Przewlekły ból głowy, gdy niemożliwe jest ustalenie jego przyczyny za pomocą nieinwazyjnych metod diagnostycznych

• Przewlekłe zawroty głowy• Nudności, zwłaszcza, gdy towarzyszą bólom głowy i zawrotom głowy

• Sztywność karku, utrata świadomości

• Podejrzewany guz mózgu

• Podejrzewanie tętniaków głowy

• Przebycie udaru mózgu

• Krwiaki i krwotoki śródczaszkowe

• Podejrzewana niewydolność mózgu

• Pojawienie się ogniskowych objawów neurologicznych

• Przewlekłe nadciśnienie wewnątrzczaszkowe

• Ciągły hałas i dzwonienie w głowie

• Zaburzenia widzenia i słuchu.

Wskazane jest wykonanie angiografii MR tętnic mózgowych bez użycia środka kontrastowego.

Angio magnetyczny rezonans w Toruniu a tętniaki głowy.

Podczas złożonego rezonansu magnetycznego głowy istnieje niepowtarzalna okazja zdiagnozowania patologii, którą lekarze nazywają cichym zabójcą, mowa jest o tętniaku głowy. Niektórzy ludzie chodzą z bombą zegarową w głowie tzn. tętniakiem naczyń krwionośnych tętnic, przez które krew przepływa do mózgu. Jeśli ściana naczynia jest słaba, rozszerza się, wybrzusza, zaczyna przypominać kiść winogron lub wiśni.Tak powstaje tętniak głowy.Ten proces powiększania się, ale w żaden sposób go nie ujawnia. Jednak pod wpływem prowokujących faktów: stresu, nadciśnienia, chorób zakaźnych, zmian związanych z wiekiem, naczynie może pęknąć i wywołać krwotok mózgowy, w wyniku, którego człowiek może umrzeć. Pęknięcie i krwotok tętniaka występuje u około 1 na 500 tętniaków. Jeśli jednak tętniak zostanie zauważony w odpowiednim czasie, możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego i przycięcie lub stentowanie tego tętniaka, eliminując tym samym ryzyko jego pęknięcia.Tętniaka głowy można zdiagnozować za pomocą angio - rezonansem magnetycznym naczyń mózgu.