Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki kiedy go wykonać?

zdjęcie mężczyzny w okularach

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) to zabieg okulistyczny - nowoczesna procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i wszczepieniu soczewki trójogniskowej, korygującej refrakcję oka. Zwykle RLE jest przeprowadzana u pacjentów cierpiących na zaawansowaną presbyopię (starczowzroczność) lub jaskrę, którzy nie kwalifikują się do operacji laserowej korekcji wzroku (LASIK, PRK) lub soczewek wewnątrzgałkowych (IOL). Wykonuje się ją w specjalistycznych klinikach okulistycznych. Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego zabiegu? Czytaj dalej.


Skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzorku: na czym dokładnie polega wszczepienie soczewki trójogniskowej?
Jak już wspomniano na początku tekstu, refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w leczeniu zaawansowanej zaćmy i innych schorzeń oka, które powodują obniżenie jakości widzenia. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki oka za pomocą metody ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, która koryguje wadę refrakcyjną oka. Podczas procesu wymiany soczewki, który trwa krótko (zaledwie kilkanaście minut) operator usuwa naturalną soczewkę oka przez małe nacięcie w rogówce. Następnie, sztuczna soczewka jest implantowana w miejsce naturalnej. Soczewka może być dobrana tak, aby skorygować wadę wzroku pacjenta, taką jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Zabieg przeprowadzany jest podczas znieczulenia miejscowego, podawanego zwykle w formie kropli do oka. 
Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny, a większość pacjentów doświadcza poprawy jakości widzenia w niedługim czasie po zabiegu. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, ważne jest, aby pacjent przeprowadził dokładną konsultację z lekarzem okulistą i dobrze zrozumiał korzyści i ryzyka zabiegu.

Dla kogo jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki? 
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest zwykle polecany w poradniach okulistycznych dla osób z zaawansowaną kataraktą, a także dla osób z wadami refrakcyjnymi, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, które nie są kwalifikowane do zabiegu laserowego lub innych procedur chirurgii refrakcyjnej.
Decyzję o poleceniu tej procedury podejmuje okulista lub chirurg specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej na podstawie indywidualnej oceny pacjenta, a zależy ona od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta, rodzaj wady wzroku, stopień zaawansowania choroby oczu oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Osoby z chorobami oczu, takimi jak jaskra lub retinopatia, mogą nie kwalifikować się do RLE.


Jak przygotować się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?
Przed przystąpieniem do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki powinno się przeprowadzić dokładne badania w celu ustalenia, czy jest to odpowiednia metoda dla danego pacjenta. Należy również skonsultować się z lekarzem i uzyskać dokładne wyjaśnienie, czego można się spodziewać po zabiegu i jakie są potencjalne ryzyka. Do typowych zaleceń dotyczących przygotowania zalicza się między innymi powstrzymanie się od przyjmowania posiłków na 3-4 godziny przed operacją, niespożywanie alkoholu i napojów z kofeiną w dniu zabiegu, zakaz wykonywania makijażu, normalne przyjmowanie leków o stałej dawce oraz odpoczynek. 


Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki
Największą zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej jest oczywiście utrzymująca się do końca życia poprawa ostrości i jakości widzenia. Odpowiednio wykonany zabieg może bowiem skorygować problemy z widzeniem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, a więc pozwala zapomnieć o noszeniu okularów czy soczewek kontaktowych, co znacznie poprawia komfort codziennego życia. Istotne jest również to, że soczewki, które są umieszczane podczas RLE, są zwykle wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak akryl czy silikon, co oznacza, że są trwałe i wytrzymałe. Nie można również zapominać, że zabieg jest w pełni bezpieczny. Cała procedura trwa bardzo krótko, pacjent szybko może wrócić do domu - nawet już po kilku godzinach od zabiegu. Wszystkie te zalety sprawiają, że usunięcie naturalnej soczewki oka, które wykonywane jest w ramach RWS jest doskonałą alternatywą dla laserowej korekcji wad wzroku.
Zabiegi okulistyczne w najlepszej klinice okulistycznej


Korekcja wad wzroku za pomocą wszczepienia soczewki trójogniskowej to jedno z najlepszych, dostępnych rozwiązań, zwłaszcza u osób, które nie kwalifikują się do zabiegu laserowego. RLE może być przeprowadzona po dokładnym przebadaniu pacjenta przez lekarza okulistę oraz konsultacji, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do sprawdzonej, polecanej poradni okulistycznej, w której pracują doświadczeni, renomowani specjaliści, znający się na różnych zabiegach okulistycznych w tym oczywiście refrakcyjnej wymianie soczewki.