Fakomulsyfikacja ultradźwiękami. Jak przebiega leczenie zaćmy?

Choroby oczu stają się utrapieniem dla wielu z nas. Specjaliści nie mają złudzeń, że już niebawem spora część populacji zachoruje na tzw. kurzą ślepotę. Uwarunkowania genetyczne, niedobory witamin, ale także praca przed komputerem, aż wreszcie niepodejmowanie leczenia powoduje poważne problemy ze wzrokiem. Niestety choroby oczu dotykają nie tylko, jak mogłoby się wydawać osoby starsze, ale też dzieci. Bez względu na wiek oraz rodzaj schorzenia, najważniejsza jest szybka i dokładna diagnostyka, oraz odpowiednie leczenie.


Choroby oczu u dzieci
Do jednych z najczęściej spotykanych chorób oczu u dzieci zaliczamy zeza. Głównym objawem tego schorzenia jest nieprawidłowe ustawianie się gałek ocznych. Mogą one poruszać się zarówno do środka jak i na zewnątrz. Powoduje to zaburzenia prawidłowego widzenia. Inną poważną chorobą oczu u dzieci jest zaćma. Może ona występować nawet u noworodków lub pojawić się w pierwszych latach życia dziecka. Zaćma u dzieci bardzo często jest dziedziczona. Problemy zdrowotne w ciąży takie jak choroby zakaźne np. różyczka również mogą mieć wpływ na rozwój schorzenia. Najczęściej zaćma objawia się białymi źrenicami. Jeżeli dziecko nadmiernie pociera oczy, zbliża przedmioty bliżej twarzy, by móc je lepiej dostrzec, lub wyraźnie zezuje na jedno, lub oboje oczu, należy niezwłocznie udać się specjalisty. Wady wzroku występujące u któregoś z rodziców, również są podstawą do tego, by udać się do placówki, która za pomocą odpowiedniej aparatury w porę wykryje rozwijającą się chorobę oczu u dziecka.
Metod leczenia zeza u dzieci jest wiele. Często wada jest korygowana za pomocą metod nieoperacyjnych. Dobre efekty w leczeniu tego schorzenia przynoszą ćwiczenia tak jak np. ruchomości gałek ocznych, jednoczesnej percepcji czy konwergencji (zbieżność oczu). W zależności od zaawansowania choroby, lekarz dobiera odpowiednie leczenie. W przypadku gdy metody nieinwazyjne nie pomagają, trzeba rozważyć przeprowadzenie operacji.


Zaćma u dorosłych
Zaćma to choroba, z którą zmaga się wiele osób po 55 roku życia. Polega na postępującym mętnieniu naturalnej soczewki oka. Choroba ta jest bezbolesna jednak niezwykle dokuczliwa. Zaćma stopniowo pogarsza widzenie, pomimo stosowania najlepszej korekcji okularowej oraz częstej zmiany okularów. W zaawansowanych stadiach schorzenia, pacjent jest niezdolny do samodzielnego funkcjonowania. Moment, w którym mamy problem, z wykonywaniem czynności dnia codziennego jest tym, w którym powinniśmy poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy. Odwlekanie tej decyzji może skutkować całkowitym zmętnieniem soczewki. Wówczas operacja staje się bardziej skomplikowana i może nie przynieść zakładanych efektów.

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami

Współczesne metody leczenia zaćmy są nie tylko nowoczesne, ale co najważniejsze mało inwazyjne. Do takich zdecydowanie należy fakoemulsyfikacja ultradźwiękami. Jest to obecnie najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy na świecie. Pacjentowi za pomocą fal ultradźwiękowych rozbija się zmętnioną soczewkę, a następnie w jej miejsce wszczepia się nową sztuczną idealnie dopasowaną. Efekt zabiegu jest natychmiastowy, poprawa widzenia następuje zaraz po jego zakończeniu operacji. Niewątpliwym atutem tej metody leczenia zaćmy jest jej nie inwazyjność. Pacjent jest znieczulony kroplowo, sam zabieg trwa ok. 20 minut, nie ma potrzeby hospitalizacji. Przed przystąpieniem do zabiegu, specjalista przeprowadza szczegółowe badanie okulistyczne, określa stopień zaawansowania choroby, oraz ustala moc i rodzaj nowej soczewki. Obawy przed podjęciem się operacji są zupełnie niezasadne. Leczenie za pomocą fakoemulsyfikacji ultradźwiękami jest całkowicie bezbolesne. Co istotne ta metoda może być wykorzystywana nawet u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.


"Wyjdź z kolejki"

W leczeniu zarówno zaćmy jak i wielu innych chorób oczu, liczy się czas. Niestety często jesteśmy skazani, na oczekiwanie w długich kolejkach najpierw do specjalisty, a następnie na zabieg usunięcia zaćmy. Kampania "Wyjdź z kolejki" ma na celu edukowanie pacjentów czym jest ta choroba, jak powinno się ją diagnozować i jak skutecznie leczyć. Eksperci chcą dzielić się wiedzą na temat zaćmy, ale także tego jak istotna jest profilaktyka i czas. W wielu przypadkach warto, jest rozważyć zabieg odpłatny, który pozwoli na skuteczne, a co najważniejsze szybkie leczenie. Działania w ramach akcji "Wyjdź z kolejki" są prowadzone poprzez stronę internetową, media społecznościowe, a także infolinię.
Jak z każdą chorobą najistotniejsze jest szybkie rozpoznanie, z czym mamy do czynienia. Dzisiejsza medycyna daje szanse na efektywne wyleczenie nawet tak poważnych chorób oczu jak zaćma. Warto jednak mieć na uwadze, że zawsze w skutecznym działaniu ważna jest odpowiednia diagnostyka, oraz dobrze dobrane metody leczenia. Doraźne środki mogą tylko zatuszować problem, nie dając jednak oczekiwanych długotrwałych efektów. Chciejmy się badać i korzystać z dobrodziejstw rozwoju medycyny.