Czy trzeba mieć skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym?
Okres urlopowy sprzyja licznym aktywnościom fizycznym. Niestety, urlop na sportowo może również obfitować w różne kontuzje, które potem mogą o sobie dawać znać o wiele dłużej, niż trwał nasz urlop. Często w takich wypadkach trzeba wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Wiemy, że nasi pacjenci, a w szczególności ci, którzy nigdy nie byli poddawani temu badaniu, zadają wiele pytań. Dlatego poprosiliśmy dr n. med. Elżbietę Sokólską specjalistkę radiodiagnostyki Lecznic Citomed, o odpowiedzenie na najczęściej zadawane pytania.
Czy badanie rezonansem magnetycznym wymaga skierowania?
- Jeśli nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie podawany kontrast to na badanie rezonansem magnetycznym nie musimy mieć skierowania. Bardzo ważne jest natomiast, aby pacjent, który przychodzi na badanie bez skierowania potrafił wyjaśnić dlaczego chce mieć je wykonane i dokładnie opisał dolegliwości, żebyśmy dobrze mogli dobrać parametry badania zgodnie z tym co ma być obrazowane.
A skąd wiadomo, że przy badaniu rezonansem magnetycznym konieczne jest podanie kontrastu?
- O podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog. Zdarza się, że lekarze piszą na skierowaniu, że zalecane jest badanie z kontrastem, ale to my decydujemy na podstawie obrazu, czy rzeczywiście jest to niezbędne. Obecnie aparaty do rezonansu magnetycznego mają tak wysoką rozdzielczość, że wiele patologii jesteśmy w stanie zdiagnozować bez podawania pacjentowi kontrastu. Przydaje się on w przypadku gdy widzimy, że jest rzeczywiście patologia, wtedy podajemy kontrast, aby ją uwidocznił. Wiele z nich ma specyficzny wzór wzmocnienia kontrastowego, dzięki czemu już na tym etapie możemy je różnicować.
Czy do podania kontrastu trzeba się jakoś przygotować?
- Cóż, kontrast jest nefrotoksyczny dlatego przed jego podaniem konieczna jest ocena funkcji nerek pacjenta czyli zbadanie poziomu kreatyniny. Kontrast nie powoduje skutków ubocznych wśród innych narządów, dlatego tutaj skupiamy się jedynie na nerkach. Ryzyko powikłań jest jednak znikome, dużo niższe niż w przypadku kontrastu podawanego przy badaniach tomografem komputerowym.
A jakie są skutki uboczne kontrastu?
- Zdarzają się objawy typowe dla uczulenia tj. wysypki, zaczerwienienia skóry, ale tak jak mówiłam jest to bardzo niewielki odsetek pacjentów. Gdy tak się zdarzy, od razu podajemy pacjentowi środki przeciwuczuleniowe, które posiadamy na miejscu, następnie przez około pół godziny upewniamy się, że wszystkie objawy ustąpiły i pacjent może bezpiecznie wrócić do domu.