Masz bóle głowy? Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym

Ból głowy, zapewne kiedyś spotkał każdego z nas. Powodów takiego stanu może być wiele. Niekorzystne warunki atmosferyczne, nagłe wahania ciśnienia, stres, zmęczenie. Jednak podłoże bólu głowy może być znacznie poważniejsze. Taki symptom może zwiastować poważną chorobę, jaką jest tętniak głowy. Do zdiagnozowania tej przypadłości konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetyczny.


Ból głowy – kiedy to tętniak?
Tętniaki są określane mianem tykającej bomby. Nazwa ta jest zasadna, gdyż jest to patologiczne poszerzenie naczynia tętniczego. Tętniak wypełniony jest krwią. Wraz z rozwojem choroby, powiększająca się zmiana powoduje uszkodzenia ścian tętnic. Rozwijający się w głowie tętniak z reguły, nie daje, żadnych objawów. Zdarza się jednak, że organizm daje ciche sygnały, że coś się dzieje. Powtarzające się bóle głowy zlokalizowane szczególnie w części potylicznej. Powiększenie się jednej ze źrenic, czy pogorszenie widzenia. Powinny zaniepokoić i skłonić pacjenta do wizyty u neurologa. Po wykonaniu podstawowych badań neurologicznych, w celu poszerzenia diagnostyki lekarz kieruje pacjenta na badanie rezonansem magnetycznym. W jednoznacznym określeniu przyczyn dolegliwości bólu głowy, badanie MR (ang. magnetic resonance ) jest konieczne. Specjalistyczne badanie pozwala dokładnie przyjrzeć się nawet najgłębiej umiejscowionym zmianą w głowie. W tym celu nowoczesne pracownie rezonansu magnetycznego wykorzystują tzw. agnio rezonas. Ta innowacyjna metoda jest odpowiedzią na potrzeby specjalistów w ocenianiu stanu układu krążenia mózgu. Bez dokładnej diagnostyki lekarz nie jest w stanie pomóc pacjentowi w jego dokuczliwych dolegliwościach. Ból głowy może okazać się poważnym schorzeniem, które niewykryte w porę, może doprowadzić nawet do śmierci. Zdarza się, że objawy rozwijającego się tętniaka mózgu ustępują. Nie powinno to jednak uśpić czujności pacjenta. Wykryty tętniak może zostać zoperowany. Poprzez przycięcie lub stentowanie chirurg zmniejsza ryzyko jego późniejszego pęknięcia. Lęk przed diagnozą często paraliżuje pacjentów. Na temat badania rezonansem magnetycznym powstało wiele mitów, które skutecznie odstraszają. Nowoczesne placówki pozwalają wykonać badanie w sposób komfortowy i całkowicie bezpieczny. W Toruniu z powodzeniem znajdziemy pracownie, które dysponują specjalistycznym sprzętem do wykonywania rezonansu.

Badanie MR- czy jest bezpieczne?
Choć wielu obawia się wjazdu do ciemnego, głośnego tunelu, lęki są niepotrzebne. Przy obecnej technologii badanie rezonansem magnetycznym nie sprawia dyskomfortu. Wymogiem koniecznym do wykonania MR jest ubiór niezawierający żadnych metalowych elementów. W przypadku, gdy lekarz kierujący zaleci pacjentowi podanie kontrastu przed badaniem, należy do pracowni zgłosić się na czczo. Przed badaniem pacjent wypełnia stosowne dokumenty. Następnie jest wprowadzony do pokoju, w którym zostanie przeprowadzona diagnostyka. By zwiększyć komfort pacjenta, dostaje on słuchawki, które wyciszają proces badania. Czas jego trwania jest zależny od badanego odcinka ciała. Istnieje kilka wyjątków, które wykluczają wykonanie rezonansu. Przede wszystkim są to wszczepione rozruszniki serca, niektóre sztuczne zastawki, oraz wszelkiego rodzaju metalowe implanty. Silne pole magnetyczne może spowodować ich przemieszczenie. Prócz wymienionych przypadków, nie ma innych przeciwwskazań do wykonania badania. W Toruniu znajdują się pracownie, w których można dokonać najdokładniejszych badań głowy. Przy pomocy specjalistycznych urządzeń, lekarze mogą zlokalizować najgłębiej ukrytą zmianę w mózgu pacjenta. Rezonans magnetyczny głowy pozwala wykryć takie schorzenia jak: tętniaki, wady rozwojowe tętniczo-żylne, patologiczne zwężenie naczyń, anomalnie w rozwoju tętnic, miażdżycę tętnic mózgowych, zakrzepicę lub zator tętnic mózgowych. Każda z tych chorób jest możliwa do prawidłowego zdiagnozowania tylko dzięki tak szczegółowemu badaniu, jakim jest MR. Wykfalifikowany specjalista oraz nowoczesny sprzęt, z powodzeniem pozwalają postawić jasną diagnozę, a co za tym idzie wdrążyć szybkie leczenie. Strach przed badaniem może być zdecydowanie złym doradcą. Niepisana zasada, jaka krąży w społeczeństwie: "lepiej nie wiedzieć, niż wiedzieć", może być zgubna. Dzisiejsza medycyna pozwala skutecznie leczyć wiele nawet najcięższych chorób. Rezonans w krótkim czasie może rozwiać wszelkie wątpliwości co do objawów, które nam towarzyszą. Szybka diagnoza i w porę podjęte leczenie, niesie ze sobą szanse na odzyskanie komfortu życia. Bóle głowy mogą być spowodowane ciężkim dniem w pracy, bądź deszczową aurą. Jednak często powracające powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Ból umiejscowiony w tylnej części głowy, sztywność karku, nudności. Te objawy są jasnym sygnałem organizmu, że konieczna jest dokładna diagnostyka. Wykryty w odpowiednim czasie tętniak głowy, daje szanse na szybkie zareagowanie i zapobiegniecie jego pęknięciu. Skierowanie na badanie MR to nie wyrok. To szansa na powrót do zdrowia. Dlatego nie bójmy się badać.