Neurologopeda - kto to taki? Czym różni się od logopedy?

Czym różni się neurologopeda od logopedy? Na te pytanie odpowie mgr Marlena Pasikowska - specjalista neurologopedii. 


Już sam przedrostek neuro- sugeruje związek z neuronami, neurologią. Neurologopedzi zajmują się zaburzeniami mowy i języka wynikającymi z uszkodzeń neurologicznych, występujących w obrębie układu nerwowego.Ich pacjentami są zarówno dzieci, jak i dorośli z uszkodzeniami i dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, a także z osoby cierpiące na afazję, dysfagię, anartrię, dyzartrię, porażenie mózgowe, autyzm czy mutyzm, a więc wszelkiego rodzaju zaburzenia które mogą poważnie odbijać się na umiejętności mowy. Neurologopeda pracuje również z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy i dziećmi dwujęzycznymi. Ponadto zajmuje się diagnozą i terapią funkcji pokarmowych u dzieci i osób dorosłych Ale należy pamiętać, że neurologopeda również pomoże przy wadliwej artykulacji głosek jak i jąkaniu, tak jak logopeda.

Logopeda z założenia zajmuje się wadami wymowy, a dokładniej ich profilaktyką, diagnozą oraz terapią zaburzeń rozwoju mowy dzieci i dorosłych. Logopeda wspiera rozwój prawidłowej wymowy głosek np.: uczy prawidłowej artykulacji głoski „r” czy głosek szumiących sz, ż, cz, dż itp. Pomaga przy poprawie pracy artykulatorów i wypracowaniu prawidłowego oddechu. Zajmuje się także nauką czytania czy zaburzeniami słuchu fonematycznego (dzieci mające problem z różnicowaniem dźwięków w wyrazie np.: safa-szafa). Do logopedy warto się także wybrać z dziećmi z dysleksją.

 

Chcesz umówić swoje dziecko lub siebie na wizytę? Zadzwoń pod numer tel.: 56 621 43 80 lub skorzystaj z naszej rejestracji online.