Praca przy komputerze? Sprawdź, jak prawidłowo wystawić skierowanie dla pracowników.

Obowiązkiem pracodawcy, kierującego pracownika na badania lekarskie jest szczegółowy opis warunków pracy na stanowisku. Od 2015 skierowanie musi zawierać informacje o występowaniu czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Czy praca przy komputerze jest na tyle niebezpieczna?

 

Wzór skierowania na badania lekarskie przewiduje podanie wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych dla danego stanowiska pracy. Czynniki szkodliwe, dzieli się w nim na: czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne, biologiczne oraz inne w tym niebezpieczne. Praca przy komputerze jest w tym przypadku uznawana za szkodliwy czynnik fizyczny, o czym należy pamiętać wystawiając skierowanie. Szczegółowa klasyfikacja czynników szkodliwych lub uciążliwych została określona w załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

            Praca przy komputerze niesie za sobą także zagrożenia w postaci obciążenia kręgosłupa, wzroku, pracy w wymuszonej pozycji, dlatego też można ją wskazać jako inne czynniki, w tym niebezpieczne, dlatego wpisanie jej w tym miejscu nie jest błędem.

            Należy także pamiętać, że w skierowaniu konieczna jest informacja dotycząca dobowego wymiaru pracy przy komputerze (nawet, gdy nie przekracza 4 h dziennie) charakteryzując stanowisko pracy.