Rezonans magnetyczny głowy. Jak przebiega badanie, jak się przygotować?


Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w niemal każdej dziedzinie medycyny. Jego dokładność i precyzja, pozwala dokładnie zlokalizować nawet najmniejszą zmianę w naszym organizmie. Badanie MR jest jedyną skuteczną metodą, by zdiagnozować takie choroby jak tętniak głowy. Wielu pacjentów obawia się jednak obrazowania rezonansem. Sprawdź, jak wygląda badanie, kiedy jest konieczne i jak się do niego przygotować.


Magnetic Rezonance
Pacjenci przyzwyczajeni do badań rentgenowskich, obawiają się rezonansu magnetycznego, sadząc, że wykorzystuje on silne, szkodliwe promieniowanie. Natomiast badanie MR opiera się na działaniu pola magnetycznego. Wykorzystuje ono magnetyczne właściwości wody w naszym ciele. Pod wpływem działania rezonansu nasze protony ulegają uporządkowaniu. Za sprawą fal radiowych o konkretnej częstotliwości, zmieniają swój stan i oddają energię, odsyłając fale o dokładnie takiej samej częstotliwości. Wówczas czujniki rezonansu odbierają fale, a komputer przekształca je w przekrojowy obraz medyczny. Dzięki temu lekarz może zbadać każdą strukturę ludzkiego ciała. Na badanie zgłaszają się bowiem osoby cierpiące np. z powodu chorób oczu, zwyrodnień kręgosłupa, czy tak poważanych chorób jak tętniak głowy.


Gdy boli Cię głowa
Bóle głowy to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości ludzkości. Zazwyczaj jego przyczyna tkwi w zmianach pogodowych, infekcjach, a także stresie i przemęczeniu. Jednak zdarza się, że podłoże bólu głowy bywa znacznie bardziej niebezpieczne. Silne, nagłe bóle, któremu dodatkowo towarzyszą zawroty, mdłości, pogorszone widzenie czy opadająca powieka. Mogą świadczyć o obecności tętniaka w naszej głowie. Jest to niezwykle groźna zmiana w naczyniach tętniczych. Niewykryta w porę i nieleczona może skutkować pęknięciem, co stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Pod wpływem ciśnienia krwi, ściany naczyń ulegają osłabieniu. Z czasem stają na tyle cienkie, że pękają. Wówczas konieczna jest szybka interwencja specjalistów. Tak niebezpiecznych sytuacji można uniknąć. Przede wszystkim nie należy lekceważyć sygnałów, które wysyła nam organizm. Nawracające bóle głowy, powinny skłonić nas do wizyty u neurologa. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, oraz wstępnych badań skieruje nas na badanie rezonansem magnetycznym, by potwierdzić bądź wykluczyć pojawienie się tętniaka w naszej głowie.


Jak się przygotować?
Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga zatem szczególnych przygotowań. Jeżeli lekarz kierujący na badanie zlecił podanie nam kontrastu. Należy zgłosić się do pracowni na czczo. W innym wypadku nie ma takiej konieczności. Na badanie trzeba przyjść kilkanaście minut szybciej, by wypełnić stosowne dokumenty. Musimy bowiem poinformować pracownie rezonansu, o naszym aktualnym stanie zdrowia, a przede wszystkim o przebytych operacjach i zabiegach. Osoby, które mają wszczepione jakiekolwiek implanty, koniecznie muszą wskazać jego umiejscowienie oraz tworzywo, z jakiego jest zrobione. Nie wszystkie implanty wkluczają nas z badania. Ze względu na działanie pola magnetycznego, nie możemy mieć na sobie ubrań zawierających metalowe elementy. Jeżeli jakaś część naszej garderoby będzie nieodpowiednia, zostaniemy poproszeni o jej zdjęcie.


Przebieg badania
Jak już to zostało wspomniane wcześniej, rezonans magnetyczny jest całkowicie nieinwazyjny, a przede wszystkim bezpieczny. Podczas badania pacjent cały czas przebywa w pozycji leżącej. W celu zwiększenia jego komfortu otrzymuje słuchawki, które wyciszają proces badania. Gdyż rezonans podczas swojej pracy, emituje dość głośny dźwięk. Czas trwania obrazowania różni się w zależności od badanej części ciała. Diagnozowanie kręgosłupa, czy kończyn z reguły trwa ok.20/30 minut. Badanie głowy wymaga zdecydowanie więcej czasu. Wówczas może ono trwać nawet godzinę. W trakcie obrazowania pacjent ma do dyspozycji dzwonek alarmowy, które może wykorzystać gdy z poważnych powodów nie może dalej przebywać w rezonansie. Niestety przerwane badanie, musi zostać wykonane od początku, dlatego warto rozważnie używać alarmu. Kilka dni po wykonaniu rezonansu magnetycznego, pacjent odbiera wyniki w formie papierowej oraz na płycie CD. Wówczas lekarz kierujący na badanie, może sam obejrzeć dokładnie całą głowę i znaleźć przyczynę naszych dolegliwości.


Nie zwlekaj, badaj się!
Wiele osób obawia się badania rezonansem magnetycznym. Niektórzy boją się samego obrazowania. Przez lata bowiem narosło wiele mitów na temat tej formy diagnozowania. Dziś powszechnie wiadomo, że rezonans nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, a samo badanie jest komfortowe. Bardzo często pacjenci boją się także usłyszeć diagnozę, którą postawi lekarz na podstawie wyników obrazowania. Pamiętajmy jednak, że niewiedza bywa bardzo niebezpieczna. Skuteczne leczenie jest możliwe, dopiero po znalezieniu rzeczywistej przyczyny stanu naszego zdrowia. Poprawna diagnoza to klucz do długiego i szczęśliwego życia. Dlatego nie zwlekajmy i poszukajmy najlepszej pracowni rezonansu magnetycznego.