Sondowanie i płukanie dróg łzowych u dzieci

Łzy nawilżają nasze oczy i uwalniają je od zanieczyszczeń, następnie poprzez punkty łzowe zlokalizowane na krawędzi górnej i dolnej powieki przedostają się do dróg łzowych, które odprowadzają je do nosa i gardła. Na drogi łzowe składają się kanaliki łzowe górny i dolny, następnie jest woreczek łzowy przechodzący w przewód nosowo-łzowy, którego ujście znajduje się w jamie nosowej.

Jeśli dochodzi do zwężenie lub niedrożności na różnych poziomach dróg łzowych obserwujemy u dzieci:

  • nadmierne łzawienie i sklejone rzęsy
  • obecność wydzieliny ropnej w worku spojówkowym (charakterystyczne sklejone ropą oczy po przebudzeniu)
  • nawracające zapalenie spojówek

powyższe objawy mogą występować stale lub pojawiać się podczas zapalenia górnych dróg oddechowych.

U większości niemowląt do 12 miesiąca życia przy prawidłowej higienie i masowaniu kanalików, rozważnym stosowaniu leków w postaci kropli objawy ustępują bez konieczność zabiegu. Pozostałe dzieci powinny mieć wykonany zabieg sondowania i płukania dróg łzowych.

    Sondowanie i płukanie dróg łzowych najlepiej wykonywać między 12 a 18 miesiącem życia dziecka ( w określonych przypadkach wcześniej lub później). Zabieg cechuje się wysoką skutecznością (ponad 90%) i obarczony jest minimalnym ryzykiem powikłań. Powinien być wykonany w znieczuleniu ogólnym, ponieważ jest to bardzo precyzyjna procedura i pacjent w trakcie zabiegu nie może się ruszać- u dzieci trudno o takie warunki bez znieczulenia ogólnego. Istotą zabiegu jest poszerzenie punktów łzowych specjalnym narzędziem, wprowadzenie do kanalika dolnego sondy którą przerywamy błonę na wysokości ujścia przewodu nosowo-łzowego. Następnie wykonuje się płukanie dróg łzowych solą fizjologiczną żeby potwierdzić ich drożność. Po zabiegu pacjent stosuje krople z antybiotykiem i steroidem przez 2 tygodnie.

REJESTRACJA

Więcej informacji o zabiegu mogą uzyskać Państwo pod numerem tel.: 723 186 483. Czekamy na Państwa telefony w dni robocze, od godziny 7:00 do 17:00.