Zaćma (fakoemulsyfikacja ultradźwiękami)

Zaćma (kiedyś częściej nazywana cataractą), to zmętnienie naturalnej soczewki oka.  Może wystąpić u pacjenta w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób starszych. Często obserwujemy rozwój zaćmy w młodszym wieku u pacjentów u których współwystępują choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca.  Schorzenie powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do całkowitej jego utraty. Choroba przebiega bezboleśnie stopniowo pogarszając komfort życia oraz poziom samodzielności pacjenta.  W Szpitalu Cito Care zabieg usunięcia zaćmy wykonujemy w ramach świadczeń prywatnych, a także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Objawy zaćmy

  • nieostre, zamglone widzenie, (u większości pacjentów początkowo przeszkadza w widzeniu w dal, potem również z bliska),
  • problemy z widzeniem w nocy (z czasem uniemożliwiające np. prowadzenie samochodu),
  • aureole wokół źródeł światła,
  • konieczność częstej wymiany okularów (dodatkowe koszty dla pacjentów),
  • wrażliwość na światło,
  • blaknięcie kolorów,
  • podwójne widzenie.

Jak przygotować się do zabiegu?

  • kilka dni przed zabiegiem należy szczególnie zadbać o higienę powiek i okolic oczu,
  • oko nie może być w stanie zapalnym (nie powinno być zaczerwienione i/lub mieć wydzielinę ropną),
  • 3-5 dni przed zabiegiem zalecane jest stosowanie preparatu do higieny okolicy oka np. Blephaclean 2 razy dziennie,
  • 2 dni przed zabiegiem powstrzymać się od wykonania makijażu na twarzy, a zwłaszcza makijażu oczu,
  • 24 godziny przed zabiegiem nie stosować kremów na twarz i okolicę oczu,
  • dzień przed zabiegiem ew. rano w dniu zabiegu umyć włosy, wziąć kąpiel/prysznic.

W Szpitalu Cito Care wykonujemy usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękami, jest to najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy na świecie. Polega ona na rozbiciu ultradźwiękami zmienionej chorobowo zmętniałej soczewki, a następnie wszczepieniu w jej miejsce nowej sztucznej, idealnie przeźroczystej i indywidualnie dopasowanej. Poprawa widzenia następuje ciągu kilku dni po zabiegu. Zabieg można wykonać praktycznie w dowolnym momencie trwania choroby, co stanowi ogromną zaletę tej metody.

Należy pamiętać, że choć metoda jest niezwykle bezpieczna to każdy zabieg operacyjny obarczony jest pewnym ryzykiem.

Korzyści z wyboru naszego ośrodka

  • operację można wykonać w ramach NFZ, 
  • możliwość wykonania obuocznego zabiegu zaćmy podczas jednej operacji,
  • poprawa widzenia zauważalna w ciągu kilku dni po zabiegu, 
  • zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu) i dokomorowym (preparat Mydrane) , 
  • wszczepiamy soczewki najlepszych światowych producentów (głównie firmy Alcon).  Soczewki, w zależności od modelu,  posiadają filtry światła żółtego (celem ochrony plamki żółtej),  filtr UV,  konstrukcję zapewniającą zdolność widzenia na różne odległości, w tym możliwość czytania bez okularów itd…
  • zakładamy przeźroczyste opatrunki, które dają swobodę widzenia bezpośrednio po operacji, 
  • nie ma potrzeby hospitalizacji pacjenta. Operacja trwa jedynie 20 minut, a pacjent tego samego dnia wraca do domu

Typy wszczepianych soczewek

W Szpitalu Cito Care oferujemy kilka typów soczewek, które są rekomendowane przez naszego operatora lek. Tomasza Łuczaka. 

  • Soczewka asferyczna Alcon AcrySof® SA60WF – również na NFZ! 

    Soczewka AcrySof® SA60WF to soczewka jednoogniskowa asferyczna. Wykonana jest z hydrofobowego materiału Acrysoft. Posiada filtr UV oraz zapewnia dobre widzenie do jednej odległości. W naszym ośrodku jest naszą podstawową soczewką.

    W porównaniu do wcześniejszych konstrukcji została zaprojektowana tak, aby doskonale sprawdzać się w warunkach słabego oświetlenia, poprawiając wrażliwość na kontrast i jakość widzenia. Szczególne znaczenie będzie to miało podczas nocnego prowadzenia samochodu.

  • Soczewka Alcon Clareon 

    Soczewka Clareon®  jest najnowszą jednoogniskową asferyczną soczewką firmy Alcon. W wielu aspektach została unowocześniona w stosunku do soczewki SA60WF. Posiada między innymi dodatkowy filtr światła niebieskiego powodując lepszą ochronę plamki żółtej przed rozwojem jej zwyrodnienia ( AMD ). Posiada również większą przejrzystość, mniejsze ryzyko zmętnienia torby tylnej ( tzw. zaćma wtórna ) , gładszą powierzchnię zmniejszającą efekt olśnienia. Umożliwia wyraźne widzenie do jednej odległości ( dali lub do bliży). Dla większości pacjentów oznacza to dobre widzenie z daleka bez okularów np. podczas prowadzenia samochodu, ale do czytania książki potrzebna będzie nadal korekcja wzroku za pomocą okularów.

    Wszczepiana jest za pomocą preloadowanego systemu AutonoMe™ zwiększającego bezpieczeństwo podczas zabiegu.

  • Soczewka Acrysoft Toric SN6ATx – również na NFZ!

    ALCON AcrySof® Toric jest soczewką jednoogniskową, asferyczną, toryczną. Posiada filtr UV i filtr światła niebieskiego. Pozwala na uzyskanie dobrego widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali oraz dodatkową korekcję astygmatyzmu. Po zabiegu z reguły nie potrzebne jest już stosowanie korekcji szkłami cylindrycznymi. Do czytania potrzebna będzie jednak korekcja standardowymi szkłami do bliży.

  • Soczewka AcrySof® IQ PanOptix

    Soczewka AcrySof® IQ PanOptix® jest soczewką wewnątrzgałkową, trójogniskową. Wykonana jest z hydrofobowego materiału, posiada filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. 

    Zapewnia lepsze widzenie w trzech odległościach:

    - bliży (40cm),

    - odległości pośredniej (60cm),

    - dali

    I to wszystko bez konieczności noszenia okularów.

  • Soczewka AcrySof® IQ PanOptix Toric 

    Soczewka AcrySof® IQ PanOptix Toric jest soczewką wewnątrzgałkową, trójogniskową służącą do korekcji astygmatyzmu. Wykonana z hydrofobowego materiału AcrySof®, posiadająca filtr UV oraz filtr światła niebieskiego.

    Zapewnia lepsze widzenie w trzech odległościach:

    - bliży (40cm),

    - odległości pośredniej (60cm),

    - dali

    I to wszystko bez konieczności noszenia okularów. Soczewka jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów z astygmatyzmem, którzy pragną uniezależnić się od okularów podczas pracy z bliska: komputer, laptop, czytanie. 

  • Soczewka AcrySof® IQ VIVITY ®

    Soczewka VIVITY to niedyfrakcyjna soczewka wewnątrzgałkowa. Należy do grupy soczewek typu EDOF ( Extended Depth of Focus) która zapewnia zwiększoną głębię ostrości. Ta nowoczesna soczewka została zaprojektowana tak, aby zapewnić ostre widzenie na odległość pośrednią i dal, a jednocześnie przywrócić funkcjonalną ostrość widzenia bliskiego np. podczas korzystania ze smartfona.

    Jest przeznaczona dla osób, które chcą uzyskać lepsze widzenie z bliska w stosunku do soczewek jednoogniskowych, przy zmniejszonym ryzyku wystąpienia  niepożądanych efektów związanych czasami  z soczewkami trójogniskowymi. 

    Technologia zawarta w soczewce AcrySof® IQ VIVITY ® zapewnia doskonałe widzenie w słabym świetle, posiada minimalne ryzyko efektów fotooptycznych typu halo, glare i olśnienie co szczególnie pomaga kierowcom  ( zwłaszcza przy nocnej jeździe ).

    Badania wykazały, że

    - 94% pacjentów z soczewkami AcrySof® IQ VIVITY ® przyznaje, że w dzień widzi dal bez okularów dobrze lub dobrze dobrze.

    - 92% pacjentów z soczewkami AcrySof® IQ VIVITY ® przyznaje, że w dzień widzi to, co znajduje się na wyciągnięcie ręki dobrze lub bardzo dobrze bez okularów.

  • Soczewka AcrySof® IQ VIVITY TORIC ®

    Soczewka VIVITY to niedyfrakcyjna toryczna ( korygująca astygmatyzm )  soczewka wewnątrzgałkowa. Należy do grupy soczewek typu EDOF ( Extended Depth of Focus) która zapewnia zwiększoną głębię ostrości. Ta nowoczesna soczewka została zaprojektowana tak, aby zapewnić ostre widzenie na odległość pośrednią i dal, a jednocześnie przywrócić funkcjonalną ostrość widzenia bliskiego np. podczas korzystania ze smartfona.

    Jest przeznaczona dla osób, które chcą uzyskać lepsze widzenie z bliska w stosunku do soczewek jednoogniskowych, przy zmniejszonym ryzyku wystąpienia  niepożądanych efektów związanych czasami  z soczewkami trójogniskowymi.

    Technologia zawarta w soczewce AcrySof® IQ VIVITY ® zapewnia doskonałe widzenie w słabym świetle, posiada minimalne ryzyko efektów fotooptycznych typu halo, glare i olśnienie co szczególnie pomaga kierowcom  ( zwłaszcza przy nocnej jeździe ).

    Badania wykazały, że

    - 94% pacjentów z soczewkami AcrySof® IQ VIVITY ® przyznaje, że w dzień widzi dal bez okularów dobrze lub dobrze dobrze.

    - 92% pacjentów z soczewkami AcrySof® IQ VIVITY ® przyznaje, że w dzień widzi to, co znajduje się na wyciągnięcie ręki dobrze lub bardzo dobrze bez okularów.

UWAGA: wybór odpowiedniej dla danego pacjenta soczewki odbywa się zawsze podczas konsultacji z lekarzem operującym. Niestety czasami stan oka pacjenta uniemożliwia wszczepienie soczewki danego typu i/lub powoduje, że pacjent nie uzyska wymarzonej poprawy widzenia.

Po zabiegu

  • obowiązkowa pierwsza kontrola po zabiegu jest następnego dnia, najczęściej rano do tego czasu należy zachować opatrunek na oku i go nie zamoczyć,
  • należy wykupić receptę – stosowanie leków nastąpi od razu po wizycie kontrolnej, 
  • należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowanie kropli, 
  • należy osłaniać oko przed wiatrem i unikać zadymionych pomieszczeń przez 24 godziny, 
  • jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwjaskrowe do oka – należy stosować je według dotychczasowych zaleceń,
  • leki ogólne stosujemy jak dotychczas, 
  • gdy występują niewielkie dolegliwości bólowe lub uczucie dyskomfortu, można zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. W przypadku pojawienia się silnego bólu lub pogorszenia widzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty, 
  • jeżeli po zabiegu pacjent odczuwa światłowstręt, można stosować okulary przeciwsłoneczne,
  • nie ma przeciwwskazań do oglądania telewizji i czytania, jednak zalecany jest umiar,
  • po 48 godzinach można myć głowę, najlepiej w pozycji odchylonej do tyłu, zwracając szczególną uwagę na to, aby szampon nie dostał się do oka, 
  • powstrzymujemy się od pocierania, uciskania oka i powiek, drapania itp. operowanego oka przez 2-3 tygodnie,
  • powstrzymujemy się od wysiłku fizycznego, uprawiania sportu, jazdy na rowerze, pływania i współżycia przez 1 miesiąc,
  • nie wolno korzystać  z sauny i gorących kąpieli przez tydzień,
  • unikamy sytuacji, w których mogłoby dojść do urazu, upadku, uderzenia w głowę, 
  • dobór korekcji okularowej możliwy jest najwcześniej po 6 tygodniach od zabiegu, 
  • do tego czasu można stosować dotychczasową korekcję, jeżeli przynosi poprawę widzenia np. do czytania i nie powoduje dolegliwości dodatkowych w postaci bólu głowy, bólu oczu, zmęczenia itp.,
  • jeżeli Pacjent chciałby uzyskać zwolnienie lekarskie na czas zabiegu i rekonwalescencji proszony jest, aby w dniu zabiegu poinformował o tym fakcie personel rejestracji przyjmujący go na Oddział. Prosimy również o przygotowanie informacji dotyczącej numerów NIP pracodawcy/ów. 

 

Operator

Lekarz Tomasz Łuczak – specjalista okulistyki.

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku (2005)

Specjalizację odbył w Klinice Chorób Oczu Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz w Oddziale Okulistycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz European Society of Cataract and Refractive Surgery. Regularnie uczestniczy w szkoleniach krajowych i zagranicznych doskonaląc techniki diagnostyczne i operacyjne. Doświadczony operator od wielu lat związany z Lecznicami Citomed w Toruniu.

Specjalizuje się w następujących zabiegach:

  • chirurgia zaćmy, w tym wszczepy implantów wieloogniskowych i torycznych,
  • refrakcyjna wymiana soczewki wewnątrzgałkowej celem leczenia wad wzroku i starczowzroczności (implanty wieloogniskowe, o zwiększonej głębi widzenia EDOF itd…),
  • chirurgia refrakcyjna laserowa wad wzroku (leczenie krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu). Metody indywidualnie dobrane do pacjenta: LASIK, Femto LASIK, LASEK, PRK, trans PRK, EBK,
  • chirurgia witreoretinalna (ppV),
  • chirurgia plastyczna powiek (okuloplastyka),
  • laseroterapia przeciw jaskrowa (SLT, MLT, ALT, Iridotomia, Iridoplastyka),
  • laseroterapia w zaćmie wtórnej (kapsulotomia YAG),
  • laseroterapia w przypadku zmętnień ciała szklistego (witreoliza laserowa),
  • laseroterapia siatkówki (retinopatia cukrzycowa, choroby zakrzepowo-zatorowe, zmiany zwyrodnieniowe, CSR itd…),
  • diagnostyka okulistyczna

Prywatnie pasjonuje się nartami, żeglarstwem oraz nurkowaniem.

Zabieg

W Szpitalu Cito Care wykonujemy usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękami, jest to najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy na świecie. Polega ona na rozbiciu ultradźwiękami zmienionej chorobowo zmętniałej soczewki, a następnie wszczepieniu w jej miejsce nowej sztucznej, idealnie przeźroczystej i indywidualnie dopasowanej. Poprawa widzenia następuje ciągu kilku dni po zabiegu. Zabieg można wykonać praktycznie w dowolnym momencie trwania choroby, co stanowi ogromną zaletę tej metody.
Należy pamiętać, że choć metoda jest niezwykle bezpieczna to każdy zabieg operacyjny obarczony jest pewnym ryzykiem.

REJESTRACJA

Więcej informacji o zabiegu mogą uzyskać Państwo pod numerem tel.: 723 186 483. Czekamy na Państwa telefony w dni robocze, od godziny 7:00 do 17:00.