Boli Cię głowa? Wykonaj badanie.

Tykająca bomba

Tętniaki często określane są mianem tykającej bomby. Wszystko za sprawą jego kształtu i charakteru. Tętniak bowiem to patologiczna zmiana w tętnicy. Zdarza się, że poszerzenie jest o 50 % większe niż zdrowy odcinek tętnicy. Tętniak jest wypełniony krwią. Jego ściany są bardzo cienkie. Dlatego wraz ze zwiększaniem się średnicy tętniaka, ryzyko jego pęknięcia jest bardzo duże i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Najczęściej tętniaki pojawiają się na aorcie, sercu, tętnicy udowej oraz tętnicy mózgowej. Za przyczynę powstawania tętniaków określa się przede wszystkim słabą strukturę ścian naczyń krwionośnych. Bardzo często jest to wada wrodzona. Inną przyczyną zmian w tętnicach są choroby takie jak nadciśnienie czy miażdżyca

 

Ból głowy - kiedy to tętniak?

Tętniaki mózgu na początku swojego rozwoju nie dają żadnych objawów. Dopiero po czasie pacjent może odczuwać dolegliwości takie jak ból głowy. Zdarza się, że ból pojawia się regularnie, a następnie ustępuje na jakiś czas, by wrócić ponownie z podwojoną siłą. Takie zjawisko powinno nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem. Jeżeli oprócz uciążliwego bólu głowy, zauważysz u siebie poszerzenie jednej ze źrenic, opadającą powiekę, pogorszenie widzenia, światłowstręt. Niezwłocznie umów się na wizytę u neurologa. Niestety takie objawy nie są jednoznaczne i nie pozwalają postawić jasnej diagnozy bez szczegółowego badania. By wykluczyć bądź wykryć tętniaka głowy, należy wykonać rezonans magnetyczny. Jest to obecnie najdokładniejsze obrazowanie, które pozwala zajrzeć w nawet najgłębsze struktury naszego ciała. Rezonans sprawdza się badaniu kręgosłupa, serca, a także mózgu. Zawsze wtedy, kiedy lekarz ma, chociażby cień podejrzeń, że w naszej głowie pojawił się tętniak, powinien skierować nas na rezonans magnetyczny. Specjalistyczne pracownie rezonansu, do badania głowy wykorzystują angio rezonans, który umożliwia sprawdzenie przepływu krwi w naczyniach tętniczych i żylnych. Tak szczegółowe badanie pozwoli określić dokładne umiejscowienie tętniaka oraz jego wielkość.

Badanie MR

Wielu pacjentów, bardziej niż diagnozy, obawia się samego badania MR (ang. magnetic rezonanse). Niestety przez lata narosło wiele mitów, na temat rezonansu magnetycznego. Do tej pory w Internecie można znaleźć fałszywe informacje, które straszą traumatycznym przeżyciem podczas badania, czy szkodliwym wpływem rezonansu na nasz organizm. Specjaliści dowodzą, że MR jest całkowicie bezpieczny i znacznie mniej szkodliwy od badań rentgenowskich. Rezonans bowiem nie wykorzystuje promieniowania, a magnetyczne właściwości protonów w naszym ciele, oraz fale radiowe. Przeciwwskazaniem do badania z pewnością są niektóre wszczepione implanty czy sztuczne zastawki. Metalowe elementy, podczas wykonywania obrazowania MR mógłby się przemieszczać, oraz nagrzewać. To z kolei stwarza zagrożenie dla pacjentów, ale także może uszkodzić sprzęt medyczny. Dlatego przed badaniem pacjent wypełnia ankietę, w której musi wskazać wszystkie przebyte operacje i ewentualne sztuczne wszczepione elementy. Pamiętaj, by nie mieć na sobie żadnych metalowych ozdób na odzieży czy ciele. Nawet najmniejsza spinka, może zakłócić przebieg badania. Rezonans magnetyczny nie wymaga od pacjenta bycia na czczo. Wyjątkiem jest konieczność podania kontrastu. Neurolog kierujący na badanie, wcześniej określa czy jest to wskazane. Czas trwania rezonansu jest uzależniony od części ciała, którą badamy. W przypadku głowy jest od 20 do nawet 60 minut. W trakcie badania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. W celu wyciszenia zakłada słuchawki. Dzięki temu dźwięki pracującej maszyny nie są dokuczliwe. Do dyspozycji jest także alarmowy dzwonek, którego możemy użyć kiedy poczujemy, że dzieje się coś niepokojącego. Pamiętaj, by używać alarmu, tylko gdy jest konieczne. Przerwane badanie, będzie musiało zostać powtórzone od początku.

Gdy liczy się czas

Im wcześniej wykryjemy tętniaka, tym większą mamy szanse na zmniejszenie ryzyka pęknięcia i powrót do pełni zdrowia. Dlatego nienależny lekceważyć żadnych objawów, które nas niepokoją. Wykonanie rezonansu daje możliwość wykrycia nawet najmniejszej zmiany. Jeżeli nas stan zdrowia się pogarsza, należy niezwłocznie zgłosić się do pracowni rezonansu. Czas ma tutaj nie lada znaczenie. Badanie MR można wykonać w ramach NFZ. Jednak trzeba liczyć się z długimi kolejkami. W niektórych miastach na rezonans musimy czekać nawet rok. Dlatego warto rozważyć badanie odpłatne w prywatnej placówce. Terminy w niepublicznych pracowaniach są znacznie bardziej dostępne i dogodne dla pacjentów. W przypadku tętniaków nie ma chwili do stracenia. Badajmy się i cieszmy się długim i zdrowym życiem.