Leczenie zaćmy - na czym polega fakoemulsyfikacja ultradźwiękami

Leczenie zaćmy - na czym polega fakoemulsyfikacja ultradźwiękami?

Zaćma to poważna choroba oczu, która powoduje całkowite bądź częściowe zmętnienie soczewki, doprowadzając przy tym do zniekształcenia wzroku. Dolegliwość rozwija się bardzo powoli i jest bezbolesna, dlatego jej objawy przez większość pacjentów są początkowo zupełnie ignorowane. Nieleczone schorzenie może jednak znacząco uszkodzić wzrok. Na szczęście współczesna medycyna znalazła skuteczne rozwiązanie pozwalające w pełni wyleczyć zaćmę. Na czym polega fakoemulsyfikacja ultradźwiękami i kiedy należy zapisać się na zabieg?

Jak leczyć zaćmę?


Naturalne procesy starzenia się organizmu doprowadzają do pojawienia się różnych chorób, których ryzyko występowania rośnie wraz z wiekiem. Jedną z nich jest zaćma. Wraz z upływem czasu soczewka składająca się głównie z białka i wody zaczyna samoistnie mętnieć, co przyczynia się do stopniowego pogarszania wzroku. Do pierwszych objawów zaćmy zalicza się m.in. znaczące zamazywanie się konturów obrazu, zamglenie widzenia, zaburzenia w ocenie faktycznej odległości czy nagłe problemy z ostrością. Dolegliwości te mogą jednak stopniowo przybierać na sile, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej dokonać odpowiedniej diagnozy.
Obecnie zaćmę leczy się wyłącznie w sposób chirurgiczny. Nie istnieją bowiem żadne leki czy środki farmakologiczne, które mogłyby efektywnie wyleczyć chorobę. Zabieg zaćmy nazywany fakoemulsyfikacją soczewki jest całkowicie bezpieczny i pozwala szybko powrócić do normalnego funkcjonowania. Z pewnością jego dużą zaletą jest bardzo wysoka skuteczność, dzięki czemu poprawa widzenia następuje praktycznie natychmiastowo.

Leczenie zaćmy - jak wygląda zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękami?
Fakoemulsyfikacja soczewki polega na rozbijaniu za pomocą ultradźwięków zmienionych chorobowo miejsc, a następnie ich usuwaniu i wszczepianiu nowej, sztucznej soczewki składającej się z silikonu, akrylu lub polimetakrylanmetylu. Sama operacja trwa przeważnie około dwudziestu minut i wykonywana jest w znieczuleniu kropelkowym, dlatego pacjent cały czas zachowuje świadomość. Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami to w pełni bezpieczny oraz bezbolesny zabieg, który nie wymaga zakładania szwów czy hospitalizacji. Pacjent zostaje więc wypisany do domu jeszcze tego samego dnia.
Decyzję o zakwalifikowaniu na operację zaćmy podejmuje lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki okulistycznej. Tego typu badanie pozwala określić stopień zaawansowania choroby, stan zdrowia pacjenta, a także umożliwia precyzyjne obliczenie mocy wszczepianej soczewki. Sam efekt poprawy widzenia uzależniony jest jednak od obecności innych zaburzeń wzroku, w tym schorzeń ciała szklistego, rogówki bądź siatkówki. W przypadku nawrotu choroby koniecznie trzeba wykonać zabieg kapsulotomii.

Operacyjnemu leczeniu zaćmy można poddać się praktycznie na każdym etapie trwania dolegliwości. Warto więc regularnie odwiedzać wykwalifikowaną poradnią okulistyczną, aby szybko zdiagnozować chorobę i wdrożyć właściwe leczenie, co pomoże uniknąć dalszemu rozwojowi zaburzeń wzroku.