Kiedy iść do psychologa z dzieckiem?
Kiedy iść do psychologa z dzieckiem?
Prawidłowy rozwój dziecka jest elementem fundamentalnym, jeżeli chodzi o jego prawidłowe funkcjonowanie w późniejszym życiu - co do tego stwierdzenia zgadzają się psychologowie wszystkich nurtów terapeutycznych. Wpływa on nie tylko na stosunek do otoczenia, ale także na relacje z bliskimi oraz styl przywiązania w przyszłym związku intymnym. Z tego względu nie należy lekceważyć wszelkich oznak problemów, wychodząc im na przeciw. Kiedy udać się do psychologa z dzieckiem, w celu pełniejszego zrozumienia jego trudności?
Wpływ dzieciństwa na późniejsze funkcjonowanie
Okres od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności to czas niezwykle istotny w życiu człowieka, wpływający na wiele późniejszych zachowań. Zarówno rozmowa z dzieckiem, jak również okazywanie mu wsparcia i pomocy w sytuacjach trudnych bezpośrednio przekłada się na wytworzenie u niego bezpiecznego stylu przywiązania. Odznacza się on poczuciem bezpieczeństwa, ufności oraz zaufania w stosunku do otaczającego środowiska, bliskich oraz innych ludzi. Ponad to, umożliwia on również utworzenie i podtrzymanie stabilnego związku intymnego, pełnego wsparcia i czułości w relacji z partnerem.
Prawidłowy rozwój dziecka, stanowiący źródło bezpiecznego stylu przywiązania, jest jednym z czynników stanowiących podstawę zdrowia psychicznego, ze względu na stabilność emocjonalną oraz zapewnienie poczucia bliskości. Z tego względu rodzice szczególną uwagę powinni zwracać na potrzeby najmłodszych członków rodziny, wsłuchując się w ich problemy.
Do psychologa dziecięcego warto udać się również w przypadku zaobserwowania niespotykanych wcześniej objawów psychosomatycznych, takich jak ból głowy, brzucha bądź permanentne zmęczenie. Ponad to w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zachowań kompulsywnych, takich jak nałogowe obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów, notoryczne powtarzanie zdań na głos bądź w myślach, nadmierne porządkowanie rzeczy wokół siebie lub zbyt częste mycie, konieczna jest wizyta u specjalisty, w celu pełnego zrozumienia problemów, z którymi zmaga się dziecko.
Kiedy udać się do psychologa z dzieckiem?
W przypadku, w którym określone sytuacje w szkole bądź w innym miejscu wpływają negatywnie na funkcjonowanie dziecka, z pewnością warto poszukać wsparcia u psychologa. Zapewni on nie tylko profesjonalną pomoc, ale również nowe, obiektywne spojrzenie. Psycholog dziecięcy jest osobą, do której warto się udać również w przypadku stwierdzenia wszelkich nieprawidłowości w rozwoju psychofizycznym.
W przypadku, w którym zauważymy opóźnienia w wykonywaniu poszczególnych zadań rozwojowych, takich jak nauka chodzenia bądź nawiązywanie relacji z innymi osobami, bez wątpienia również warto odwiedzić poradnię psychologiczną. Zgodnie z amerykańskim psychoanalitykiem, Erik'iem Erikson'em, rozwiązanie zadań rozwojowych umożliwia prawidłowe przejście na kolejny etap rozwoju, nabywając tym samym niezbędne cechy i umiejętności
Do psychologa warto się udać z dzieckiem również w sytuacji, w której cała rodzina przeżywa trudny okres, taki jak rozwód, śmierć bliskiej osoby bądź kryzys w małżeństwie rodziców. Kwalifikowany specjalista nakreśli całą sytuację, rzucając na nią nowe światło.
Konsultacja psychologiczna z nastolatkiem
Dziecko nastoletnie mierzy się z problemami innego rodzaju niż w przypadku wieku młodszego. Silna potrzeba akceptacji i bycia częścią większej grupy społecznej jest najczęstszym źródłem trudności nastolatka. W przypadku, w którym zauważymy niepokojące zmiany w zachowaniu, zaburzenia nastroju, bądź brak motywacji, kwalifikowana poradnia psychologiczna będzie idealnym miejscem do zwrócenia się o pomoc. Bardzo często dziecku łatwiej będzie porozmawiać z osobą trzecią na tematy powiązane z odrzuceniem, zawodami miłosnymi czy innych trudnych doświadczeniach.
Terapia poznawczo-behawioralna - na czym polega?
Psychoterapia poznawczo–behawioralna (CBT) jest jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych, trudności na tle emocjonalnym oraz innych problematycznych zachowań. Swoją popularność zawdzięcza badaniom naukowym potwierdzającym skuteczność tego rodzaju działalności psychologicznej. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest poprawa ogólnej jakości życia pacjenta poprzez trwałą modyfikację jego zachowań oraz sposobu myślenia na temat poszczególnych obiektów i samego siebie.
W swoich podstawowych założeniach, psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na syntezie teorii uczenia się oraz istotnej roli procesów poznawczych, odpowiedzialnych za postrzeganie świata. Za pomocą wyżej wspomnianych czynników wyjaśnia ona wszelkiego rodzaju emocje oraz dysfunkcjonalne zachowanie.
W przypadku wizyty u psychologa z dzieckiem, jedną z technik poznawczych najczęściej wykorzystywanych w terapii jest tzw. dialog sokratejski. Opiera się ona na współpracy na linii terapeuta-pacjent, za pomocą wspólnej weryfikacji błędnych przekonań. Dialog sokratejski jest wyjątkowo skuteczną metodą, pozwalającą modyfikację zniekształceń myślowych w tzw. myśli wspierające.
Citomed - psycholog Toruń
W przypadku zaobserwowania zaburzeń dziecka w relacjach z innymi osobami, samym sobą bądź z jego otoczeniem, warto udać się do poradni psychologicznej Citomed. Jako specjaliści obejmujemy diagnozę oraz ewentualną terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz psychodynamicznym, której skuteczność potwierdzona jest badaniami naukowymi.
Naszym priorytetem jest poradnictwo dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów w zakresie wszelkiego rodzaju trudności emocjonalnych, wychowawczych oraz szkolnych. Jako psycholog dziecięcy Toruń, obejmujemy również wsparcie psychologiczne w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej u dzieci, istotne w przypadku motywacji do dalszego leczenia. W naszych działaniach skupiamy się na leczeniu wszelkiego rodzaju objawów zaburzeń depresyjnych, a także tych na tle nerwowym oraz lękowym. Koncentrujemy się na problemach, z którymi zmagają się pacjenci, przeprowadzając ich przez cały proces psychoterapii.