Bolesna choroba oczu - Jak rozpoznać zaćmę i jak ją leczyć?
Oko jest narządem, które starzeje się w tym samym tempie jak cały organizm. Mięśnie z czasem słabną, dodatkowo soczewka traci swoją elastyczność. Pogorszenie widzenia jest naturalnym procesem, jednak niektóre objawy powinny zapalić w głowie czerwone światełko.
Pierwsze objawy zaćmy.
Warto zaznaczyć na samym początku, że zaćma, czyli cataracta to bezbolesna choroba, która zazwyczaj dotyka ludzi w starszym wieku. Można jednak spotkać się z nią na samym początku swojego życia. W takim przypadku mówimy o zaćmie wrodzonej, do której może dojść wskutek przebytego urazu lub choroby, a nawet braku odpowiedniej higieny. Choroba uwidacznia się w postępującym zmętnieniu naturalnej soczewki oka
W zależności od tego z jakim rodzajem zaćmy nabytej mamy do czynienia, objawy mogą różnić się między sobą. W przypadku zaćmy korowej największym problemem jest niezwykle szybkie postępowanie choroby. Ostrość widzenia widocznie spada, czasem pojawia się tzw. dwojenie jednooczne.
W zaćmie podtorebkowej tylnej u pacjenta dochodzi do zauważalnego spadku ostrości widzenia, dotyczy to w szczególności bliży. Dlatego czytanie sprawia duży problem, a z czasem staje się wręcz niemożliwe. Sygnałem ostrzegawczym jest pogorszenie widzenia nawet w dobrych warunkach oświetleniowych.
Zaćma jądrowa powoduje, że w zdecydowanej większości pacjenci twierdzą, że ich okulary korekcyjne, których dotychczas używali do czytania stają się zbędne. Pacjent ostro i dobrze widzi nawet z bliska. Jest to objaw postępującej krótkowzroczności refrakcyjnej. Jednak ostrość widzenia wyraźnie pogarsza się w przypadku dali. Problemem dodatkowym staje się zwiększenie abberacji sferycznej, której skutkiem jest zamazywanie krawędzi, a ostre widzenie występuje wyłącznie w centrum obrazu.
W zaćmie jądrowej oraz podtorebkowej tylnej może dojść do pożółcenia widzianego obrazu, jakby pacjent patrzył przez lekko przydymione okulary.
Niezależnie od rodzaju choroby we wszystkich przypadkach pojawia się stopniowe pogarszanie widzenia, pomimo stosowania dopasowanej korekcji w postaci okularów.
Do innych ważnych objawów zaćmy należą:
- problemy z prowadzeniem samochodu po zmierzchu,
- pojawienie się poświaty i efektu halo,
- odczuwalny spadek ostrości widzenia w dali,
- zamglony obraz.