Boli Cię głowa? Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym.
Codzienne obowiązki czasami nie pozwalają nam zwolnić na chwilę i przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Często bagatelizujemy symptomy, jakie daje nam nasz organizm. Bóle głowy z reguły tłumaczymy złym samopoczuciem, bądź brakiem snu. Niestety nawracające silne bóle głowy, mogą sygnalizować np. zmiany w strukturze mózgu. By znaleźć dokładną przyczynę takich objawów, należy wykonać rezonans magnetyczny.Codzienne obowiązki czasami nie pozwalają nam zwolnić na chwilę i przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Często bagatelizujemy symptomy, jakie daje nam nasz organizm. Bóle głowy z reguły tłumaczymy złym samopoczuciem, bądź brakiem snu. Niestety nawracające silne bóle głowy, mogą sygnalizować np. zmiany w strukturze mózgu. By znaleźć dokładną przyczynę takich objawów, należy wykonać rezonans magnetyczny.
Tętniak mózgu-co to takiego?
Pacjenci, którzy słyszą diagnozę sugerującą tętniaka, mają przed oczami najczarniejszy scenariusz. Najczęstszą lokalizacją patologicznych zmian w strukturach krwionośnych są tętnice mózgu oraz aorta. Często tętniaki są nazywane "tykającą bombą". Ze względu na poszerzenie się naczynia krwionośnego. Ścianki tętnicy pod wpływem ciśnienia krwi ulegają osłabieniu. Z czasem nieleczony tętniak może pęknąć. Okazuje się więc, że istotą w dobrym rokowaniu tej choroby, jest jej wczesne wykrycie. Jeżeli chodzi o tętniaki mózgu, często ich znalezienie może być kłopotliwe. Przede wszystkim dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Lekarze jednak określili objawy, które sugerują takową zmianę w mózgu, są to:
• powtarzające się bóle głowy
• poszerzenie źrenicy
• podwójne widzenie
• opadająca powieka
Wszystkie te objawy mogą po czasie samoistnie ustąpić. Jednak nie należy ich lekceważyć. Jak najszybciej powinniśmy skonsultować swoje objawy z neurologiem, który z pewnością zleci badanie rezonansem magnetycznym.
Rezonans-skuteczne obrazowanie
Pacjent, który zgłasza się do neurologa z niepokojącymi bólami głowy, oraz objawami towarzyszącymi. Najczęściej jest diagnozowany pod kątem zmian w strukturach mózgu. Niestety badanie w gabinecie ogranicza się do sprawdzenia kilku reakcji, oraz wywiadzie. By móc jednoznacznie określić przyczynę nawracających bólów głowy, konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Obrazowanie za pomocą rezonansu jest niezwykle dokładne i pozwala znaleźć najgłębiej znajdująca się zmianę w organizmie. W porównaniu ze zwykłym badaniem rentgenowskim MR (ang. MagneticResonance) bada nie tylko układ kostny czy stawowy, ale również kanał szkieletowy czy tkanki miękkie, serce, a także mózg. Choć wiele osób obawia się tego badania, jest ono zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Istnieją jednak jasne przeciwskazania do wykonania rezonansu. Przede wszystkim osoby z wszczepionymi metalowymi implantami nie mogą być przebadane tą metodą. Odradzane jest również badanie MR kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Najważniejsze to, poinformowanie osoby przeprowadzającej badanie o wszelkich przebytych operacjach, chorobach i wszczepionych implantach. Niekiedy tworzywo, z którego jest wykonana, np. sztuczna zastawka nie uniemożliwia wykonania rezonansu. Z pewnością nie należy unikać badania, ze względu na mity, które zrodziły się na temat rezonansu. Niestety badanie to cieszy się złą sławą. W Internecie można zleźć informacje, które skutecznie odstraszają pacjentów. Największą obawą jest wjazd to ciemnego, wąskiego tunelu, w którym słychać przeraźliwy hałas. Uściślając, badanie rezonansem magnetycznym rzeczywiście polega na leżeniu w swego rodzaju tunelu. Jednak nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znaleźć można, np. w Toruniu. Pozwalają w sposób całkowicie komfortowy przeprowadzić badanie. Po szczegółowym wywiadzie z pracownikiem przeprowadzającym badanie na temat naszego zdrowia. Otrzymujemy słuchawki, które wyciszają proces badania. Do naszej dyspozycji przez cały czas jest także dzwonek kontrolny, którego możemy użyć, w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia w trakcie rezonansu. Czas badania jest zależny od części ciała, które jest diagnozowane. W przypadku rezonansu głowy jest to od 20 do 60 minut.
Nie bój się wiedzieć!
Strach przed niechcianą diagnozą, często paraliżuje i sprawia, że pacjenci nie chcą się badać. W przypadku tętniaków głowy najważniejsze jest ich zlokalizowanie i określenie stopnia ryzyka pęknięcia. Tylko na podstawie rezonansu magnetycznego lekarz jest w stanie stwierdzić, czy operacja jest konieczna. Jeżeli tętniak nie daje znaków rozwijania się, często decyzja o jego usunięciu jest odwlekana. Niestety niewykryta w pora zmiana, może pęknąć. Wówczas trwa walka o zdrowie i życie pacjenta. Zdecydowanie lepsze rokowania są w przypadku świadomego usunięcia tętniaka, aniżeli leczenie pękniętej zmiany. Dlatego, gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze niepokojące symptomy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Badanie rezonansem magnetycznym, jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Może jednak w wielu przypadkach uratować życie pacjenta. Warto mieć na uwadze fakt, iż nie możemy sami zgłosić się na takie badanie. Konieczne jest skierowanie od lekarza, który określa miejsce, wymagające obrazowania. Rezonans jest badanie refundowanym. Nie mniej jednak czas oczekiwania na nie w ramach NFZ może być dość długie. W przypadku pilnych potrzeb zdiagnozowania przyczyn złego samopoczucia warto skorzystać z prywatnych pracowni. Profesjonalne sprzęty, w sposób komfortowy i skuteczny zobrazują wszelkie zmiany zachodzące w naszym organizmie.