Boli Cię głowa? Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym w kierunku tętniaka.
Boli Cię głowa? Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym w kierunku tętniaka
Bóle głowy z reguły są wynikiem infekcji, złego samopoczucia bądź po prostu ciężkiego dnia w pracy. Jednak przyczyna takich dolegliwości, możne być znacznie poważniejsza. Silne, nagłe bóle głowy mogą wynikać bowiem z tętniaka umiejscowionego w mózgu. By potwierdzić, bądź wykluczyć takowe schorzenie, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego.
Ból głowy – kiedy to tętniak?
Tętniaki często nazywane są „tykającymi bombami”. Wszystko za sprawią ich formy i zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Tętniak bowiem, to patologiczne, miejscowe rozszerzenie w naczyniach krwionośnych. Ściany tętnic mózgowych pod wpływem ciśnienia krwi, ulegają osłabieniu. Z czasem, wraz z powiększającą się zmianą, niewykryty w porę tętniak pęka. Wówczas życie pacjenta staje się zagrożone i konieczna jest pilna interwencja lekarza. Rozwijający się w głowie tętniak na początku nie daje żadnych sygnałów. Z czasem pacjenci obserwują u siebie takie objawy jak: opadająca powieka, pogorszenie widzenia, zamglone widzenie, aż wreszcie uciskający silny ból głowy. Z czasem objawy mogą ustąpić, jednak nie należy ich bagatelizować. Zawsze tego rodzaju dolegliwości powinny zostać skonsultowane z neurologiem. By jednoznacznie określić przyczynę powyższych objawów, specjalista musi skierować pacjenta na rezonans magnetyczny głowy (MR).
MR głowy
Rezonans magnetyczny to jedyne badanie, które jest w stanie określić czy w naszej głowie pojawiły się jakiekolwiek zmiany. MR wykorzystuje magnetyczne właściwości protonów w naszym ciele. Podczas badania są one poddane działaniu fal radiowych. Następnie zmieniają swój stan i oddają energię, wysyłając fale o takiej samej częstotliwości. Maszyna odbiera fale i przetwarza je na przekrojowy obraz medyczny. Takie badanie pozwala lekarzowi zajrzeć do najgłębszych struktur głowy. Nowoczesne pracownie powstałe w Toruniu, wyposażone są w tzw. rezonans agnio. To specjalistyczny sprzęt do sprawdzania przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Jest to bardzo pomocne przy podejrzeniach tętniaka w głowie pacjenta.
Dlaczego boimy się rezonansu?
Na temat rezonansu przez lata narosło wiele mitów, które skutecznie do dziś odstraszają pacjentów. Wiele osób obawia się wykonania badania MR. Największy lęk wywołuje ciemny, głośny tunel. Ludzie mają również wątpliwości co do bezpieczeństwa. W Internecie krążą bowiem fałszywe informacje jakoby badanie rezonansem magnetycznym jest szkodliwe dla zdrowia. Otóż obrazowanie MR nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Jest zatem znacznie mniej szkodliwe niż badanie rentgenowskie. Teoria o głośnych i ciemnych tunelach również jest bezpodstawna. Bowiem obecne pracownie rezonansu magnetycznego są wyposażone w najwyżej jakości sprzęt. Podczas badania pacjent otrzymuje słuchawki, które skutecznie wygłuszą proces badania. Ciemny tunel okazuje się, całkiem jasny, a bezpieczeństwo podczas rezonansu gwarantuje nowoczesna technologia.
Przygotowanie do badania
Tak naprawdę niewiele jest przeciwwskazań do wykonania badania MR. Obrazowanie to jest całkowicie nieszkodliwe, nawet dla kobiet w ciąży. Z rezonansu jednak muszą zrezygnować osoby, które mają w swoim ciele wszczepione metalowe elementy. Informacje o jakichkolwiek implantach, należy przekazać pracownikom placówki. Ważne jest bowiem tworzywo, z jakiego np. sztuczna zastawka w sercu została wykonana. Metalowe fragmenty, podczas trwania badania, mogą się przemieszczać, co stanowi wówczas zagrożenie dla zdrowia pacjenta, a także może uszkodzić samo urządzenie. Na badanie najlepiej przyjść w ubraniu, które nie zawiera żadnych metali. Należy także zdjąć wszelką biżuterię, oraz ozdoby do włosów. Pacjent pod warunkiem, że nie będzie miał podawanego kontrastu, nie musi być na czczo. Czas trwania badania, jest uwarunkowany częścią ciała, które podlega obrazowaniu. W przypadku kręgosłupa jest to mniej więcej 20/30 minut. Natomiast rezonans głowy może trwać nawet do 60 minut. Podczas badania pacjent ma do dyspozycji alarmowy dzwonek, którego może użyć, gdy nagle poczuje się źle. Pamiętaj, że przerwane badanie będzie trzeba wykonać od nowa. Rezonans możemy wykonać w ramach NFZ. Jednak trzeba mieć na uwadze dłuży czas oczekiwania na badanie. Jeżeli bardzo niepokoi nas, nasz stan zdrowia i istnieje ryzyko wykrycia tętniaka, warto rozważyć pójście do prywatnej placówki. Terminy badań są wówczas znacznie dogodniejsze. Nie mniej jednak, bez względu czy rezonans wykonamy prywatnie, czy w ramach NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Warto wiedzieć, że lekarz rodzinny nie może wystawić skierowania na badanie MR. Oprócz lęków związanych z dyskomfortem podczas badania, wielu pacjentów obawia się także diagnozy. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż nie wiedza może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wykryty w porę tętniak jest możliwy do wyleczenia. Nowoczesne metody usunięcia zmiany w głowie, dają szansę na długie i szczęśliwe życie. Badanie rezonansem jest jedynym sposobem na sprawdzenie, czy w naszej głowie, nie powstały żadne niepokojące zmiany. Nie zwlekaj, skonsultuj swoje objawy z neurologiem i wykonaj badanie MR.