Jak przygotować się do dalekich podróży?

Jak przygotować się do dalekich podróży?

Przygotowując się do podróży, szczególnie w rejony o odmiennych warunkach klimatycznych, należy rozważyć również konsultacje medyczne i szczepienia. Ważne jest zrozumienie i zapoznanie się z warunkami klimatycznymi i lokalnymi warunkami sanitarno-epidemicznymi oraz poziomem i dostępnością opieki zdrowotnej. Należy pamiętać, że podróżując na inne kontynenty, przekraczamy nie tylko strefy czasowe (co również może mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie), ale również w razie problemów zdrowotnych będziemy zmuszeni korzystać z pomocy na miejscu, bo organizacja powrotu do kraju może być utrudniona.


Jednym z kluczowych elementów w ramach przygotowań jest zaplanowanie i realizacja szczepień. Z reguły wymaga to odpowiedniego wyprzedzenia przed podróżą, optymalnie 8 tygodni, dlatego, że część szczepień jest realizowana wg cyku- dawka podstawowa i dawki przypominające – najczęściej w okresie 1 miesiąca, niektóre szczepienia muszą być rozdzielone odpowiednim interwałem czasowym. Do niektórych krajów możliwość wjazdu jest obwarowana posiadaniem certyfikatu szczepienia np. wielu krajów Afryki Środkowej i Ameryki Południowej wymagany jest certyfikat szczepienia p/żółtej gorączce wpisany do tzw. żółtej książeczki. Dobrze jest swoje plany podróżnicze skonsultować z lekarzem medycyny podróży, bo nie tylko egzotyczność miejsca, do którego planujemy podróż ma znaczenie, ale np. wysokość nad poziomem morza. Planując zwiedzanie Peru i miejsc archeologicznych związanych z kulturą Inków musimy pamiętać, że przeważnie będziemy przebywać na wysokości ok. 4000 m nad poziomem morza, co może w znacznym stopniu wpływać na nasze samopoczucie, a może być zagrożeniem dla osób z chorobami przewlekłymi typu choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i zamiast wspaniałej wycieczki możemy wymagać udzielania pomocy medycznej w warunkach szpitalnych. Warto również – szczególnie korzystając z okazji, zwrócić uwagę na panującą w miejscu planowanego pobytu porę roku. Czasami atrakcyjna cena wynika z tego, że panują tam niekorzystne warunki pogodowe np. jest pora huraganów lub monsunów.


W ślad za masową turystyką powstają profesjonalne poradnie Medycyny Podróży, które w sposób profesjonalny i kompleksowy przygotowują podróżników do bezpiecznego i dostosowanego do ich zdrowia podróżowania. Kontakt z lekarzem medycyny podróży pozwoli nie tylko dobrze przygotować się do planowanej podróży, ale również pozwoli dostosować kierunek podróży do naszych warunków zdrowotnych.

lek. Stanisław Hapyn - specjalista chorób wewnętrznych, lekarz medycyny podróży. 

 

Chcesz umówić się do specjalisty Medycyny Podróży? 

Zadzwoń pod numer tel.: 56 658 44 22