Konsultacja Kardiologiczna - EKG Wysiłkowe

Konsultacja Kardiologiczna - EKG Wysiłkowe ?
Z chorobami serca zmagają się osoby w różnym wieku. Mimo, iż przyjęło się podejrzewać te choroby u osób starszych, często występują one u dzieci i osób młodych. Kiedy udać się na konsultację kardiologiczną? Jak wygląda diagnostyka? Co to jest EKG wysiłkowe? Tego dowiesz się w tym artykule. 
Kardiologia - dziedzina medycyny
Kardologia zajmuje się chorobami i wadami układu sercowo-naczyniowego - czyli serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych. Kardiolodzy rozpoznają schorzenia oraz zajmują się ich leczeniem. W Polsce lekarze są szkoleni w dwóch specjalizacjach: kardiologia i kardiologia dziecięca. Kardiochirurgia to dział kardiologii, który zajmuje się leczeniem operacyjnym chorob serca. Wśród zabiegów kardiochirurgicznych można wymienić np.: wymianę zastawek, przeszczepy serca, wszczepianie by passów oraz wymianę rozruszników. 


Najczęstsze choroby leczone przez kardiologa:
 • nabyte wady zastawek - nabyte wady serca są skutkiem przebytego zapalenia wsierdzia w wyniku wystąpienia choroby reumatycznej. Inne przyczyny to np.: bakteryjne zapalenia wsierdzia, idiopatyczne wapnienie pierścienia ścięgnistego zastawki, zapalenie typu Libmana-Sachsa.
• wrodzone wady zastawek - najczęstszą nabytą wadą serca jest zwężenie zastawki mitralnej. Przyczyną jest zazwyczaj gorączka reumatyczna.
• wrodzone wady serca - powstały na skutek nieprawidłowej organogenezy - w trakcie kształtowania się narządów płodu. Są to nieprawidłowości w budowie serca, jego niewłaściwe położenie lub zaburzona praca.
• niewydolność serca - serce nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów. Powoduje to zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Najczęściej przyczyną jest uszkodzenie mięśnia serca lub zastawek serca.
• zapalenie mięśnia sercowego - to choroba polegająca na stanie zapalnym komórki mięśnia sercowego, tkanki śródmiąższowej i naczynia serca. Może doprowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, niewydolności krążenia i śmierci.
• zaburzenia rytmu serca - czyli arytmia. Cechuje ją przyśpieszenie, zwolnienie i nieregularność rytmu serca.
• choroby naczyniowe - do tych chorób zalicza się przede wszystkim nadciśnienie tętnicze - wysokie ciśnienie krwi oraz miażdżycę - zwężenie naczyń krwionośnych spowodowane występowaniem blaszek miażdżycowych. 


Wizyta u kardiologa
Kardiolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób i wad sercowo naczyniowych. Przed udaniem się do lekarza warto sprawdzić listę kompetentnych specjalistów. Wiele świetnych lekarzy kardiologów znajduje się w Toruniu. 
Kardiolog - konsultacja kardiologiczna osoby dorosłej 
Jeżeli podejrzewasz u siebie zaburzenia związane z układem sercowo-naczyniowym, dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na konsultacje do kardiologa. Mogą o tym świadczyć następujące dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, duszności, bóle w klatce piersiowej oraz zmęczenie po niewielkim wysiłku. Przed konsultacją warto przygotować wyniki badań z poprzednich lat oraz listę przyjmowanych leków wraz z dawkowaniem, ponieważ układ sercowo-naczyniowy współpracuje z wieloma układami organizmu i z tą wiedzą lekarz kardiolog dobierze najlepszą terapię. Po ukończeniu wieku 40 lat zaleca odbycie konsultacji kardiologicznej co najmniej raz do roku.


Kardiolog - konsultacja kardiologiczna dziecka
Choroby serca nie zawsze ujawniają się przez specyficzne objawy. Przy obserwacji dziecka lekarz może stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Do kardiologa dziecięcego należy zaprowadzić dziecko, jeżeli skarży się na dolegliwości ze strony układu krążenia - kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, męczliwość, nierówne bicie serca, omdlenia oraz duszności. 


Diagnostyka kardiologiczna
Diagnostyka kardiologiczna daje możliwość szybkiego wykrycia choroby oraz podjęcia leczenia pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Oprócz tego lekarz kardiolog doradzi, jak unikać czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania, które są wykonywane w ramach diagnostyki kardiologicznej to:
• holter ekg - jest to badanie elektrycznej czynności serca. Przeprowadzane jest od 24 godzin do nawet kilku dni. Umożliwia ciągły, nieprzerwany zapis pracy serca i ocenę dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym. Dzięki urządzeniu lekarz jest w stanie zdiagnozować utajone zaburzenia, których nie można wykryć w standardowym badaniu EKG.
• ekg wysiłkowe - to badanie podczas którego obserwuje się zmiany w zapisie elektrokardiograficznym oraz w wartościach ciśnienia tętniczego podczas powolnego, stopniowego zwiększania wysiłku fizycznego. W ramach diagnostyki wykonywane jest również ekg wysiłkowe dzieci.
• ekg spoczynkowe - to badanie serca, które polega na rejestrowaniu aktywności serca przy pomocy elektrod przymocowanych do skóry klatki piersiowej. Po 40 roku życia takie badanie powinno się wykonywać co 1-3 lata. 
• echo serca - pozwala wykryć wady w budowie anatomicznej mięśnia sercowego. Ma także wgląd w parametry funkcjonowania serca, ocenia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wieńcowych,  kurczliwość i relaksację serca oraz pracę zastawek.
• holter ciśnieniowy - służy do pomiaru ciśnienia tętniczego w krwi. Urządzenie przez 24 godziny monitoruje poziom ciśnienia.

Więcej informacji na temat kardiologi oraz leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego znajdziesz na stronie internetowej: https://www.citomed.pl/poradnie/kardiologia/o-poradni-12