FAQ
Psychoterapia i pomoc psychologiczna polegają na tworzeniu relacji z drugim człowiekiem. Bardzo często lekarze tych specjalizacji współpracują ze sobą.
Różnice między psychoterapią a wsparciem psychologicznym głównie polegają wszystkim na sposobie pracy z pacjentem.
Psychoterapia jest rodzajem leczenia, ma za zadanie usprawnienia funkcjonowania wewnątrzpsychicznego. Efektem leczenia jest poprawa jakości życia i aktywnego powrotu do zdrowia. Psychoterapia z kolei, jest procesem długoterminowym. Lekarz diagnozuje chorobę, może przepisywać leki. Terapia skoncentrowana jest na wspieraniu rozwoju życia psychicznego i ma na celu osiągnięcie zmiany, przezwyciężenie utrwalonych przez lata schematycznych zachowań oraz naukę nowych sposobów funkcjonowania. Wsparcie psychologiczne natomiast jest metodą pomocy doraźnej, działania ”na gorąco”. Psycholog prowadzi dialog sokratejski, motywuje, szuka razem z pacjentem rozwiązań. Najczęściej korzystają z niego osoby przeżywające kryzys, na przykład po śmierci bliskiej osoby, chorobę w rodzinie, rozstanie, utratę pracy itp. Pozwala uporządkować myśli, uspokoić emocje i podejmować spójne działania w trudnych chwilach. Psycholog nie diagnozuje chorób oraz nie zapisuje leków.
To pytanie, na które każdy ostatecznie musi odpowiedzieć sobie sam. Wymaga przemyślenia i podjęcia decyzji, że potrzebuję i chcę sobie pomóc. Naturalny jest lęk i wątpliwości, które się pojawiają w trakcie tego procesu oraz krążące po głowie myśli oraz pytania: Czy jest ze mną aż tak źle?”, “Czy jestem nienormalny?”, “I tak nikt mnie nie zrozumie”.
Musimy pamiętać, że jest to zupełnie normalna i naturalna forma pomocy medycznej taka jak wizyta u innego lekarza jak np. dentysty. Jeśli odczuwasz cierpienie, to zwracasz się o pomoc do specjalisty. Nie należy czekać i żyć w bólu i sprawdzać ile jeszcze możesz znieść.
Pomoc psychologiczna jako forma wsparcia w aktualnym kryzysie życiowym, jest z reguły oddziaływaniem krótkotrwałym i może ograniczyć się nawet do jednego spotkania. Terapia natomiast, trwa dłużej. Zazwyczaj są to regularne spotkania z częstotliwością co najmniej raz w tygodniu. Dokładny czas trwania zależy od wielu czynników np. podejścia pacjenta do terapii, sposobu działania specjalisty oraz wielu czynników, które w danym momencie wpływają na sytuację życiową pacjenta.
Pierwsze spotkania mają charakter wywiadu. Specjalista zadaje wiele pytań i tak np. o problem, z jakim się zgłaszasz, dlaczego akurat teraz zdecydowałeś/aś się na taką pomoc, o aktualną sytuację życiową, a także o wcześniejszy kontakt z psychologiem lub terapeutą. Wywiad ten będzie dalej pogłębiany w zależności od problemu i sytuacji pacjenta. Ten etap ma na celu wstępne rozpoznanie źródła cierpienia i propozycję właściwej formy pomocy, tj. psychoterapii, pomocy psychologicznej lub innej formy wsparcia .
Nie. Lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Żadna poufna informacja nie może opuścić ścian gabinetu, wszystko zostaje pomiędzy pacjentem, a lekarzem.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzony jest dokładny wywiad. Przed ułożeniem diety i przekazaniem zaleceń dotyczących omawianych zagadnień, dietetykpowinien zapoznać się z podstawowymi badaniami diagnostycznymi. Dietetyk może zlecić takie badania, ale aby przyspieszyć proces warto przyjść z wynikami już na pierwsze spotkanie. Pozwoli to na przeprowadzenie analizy składu ciała, która jest robiona na pierwszej wizycie i lepsze poznanie stanu zdrowia pacjenta. Wizyta kończy się interpretacją wyników, omówieniem składu ciała, edukacją na temat rozpoznanego problemu oraz zaleceniami żywieniowymi.
W skład analizy zalicza się:
- Analiza składu ciała (całkowita zawartość wody, białko, minerały, masa tkanki tłuszczowej, masa ciała)
- Analiza mięśniowo-tłuszczowa (masa ciała, masa mięśni szkieletowych, masa tkanki tłuszczowej)
- Diagnoza otyłości (wskaźnik masy ciała, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej)
- Segmentalna beztłuszczowa masa ciała (prawa ręka, lewa ręka, tułów, prawa noga, lewa noga)
- Segmentalna tłuszczowa masa ciała (prawa ręka, lewa ręka, tułów, prawa noga, lewa noga)
- Historia składu ciała (masa ciała, masa mięśni szkieletowych, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej)
- Skala fitness
- Kontrola masy ciała (docelowa masa ciała, kontrola masy ciała, kontrola tkanki tłuszczowej, kontrola mięśni)
- Parametry badania (BMR, wskaźnik Talia-Biodro, poziom tłuszczu trzewnego, stopień otyłości)
najczęściej mężczyźni przychodzą z zaburzeniami wzwodu - brak lub niesatysfakcjonujący ( masz kłopoty ze swoją męskością?)
przedwczesny wytrysk ( niewystarczający czas na zaspokojenie partnerki)
kobiety ze spadkiem libido ( jeśli Twoje libido spadło, omów się na wizytę do seksuologa - porozmawiaj, daj sobie drugą szansę)
ból podczas stosunku (dyspareunia)
wątpliwości dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej oraz trudności z jej z akceptacją.
Zalecane pakiety badań:
W pakiecie:
- Psycholog
- Seksuolog
- Badania laboratoryjne:
- lipidogram,
- glukoza,
- morfologia
W pakiecie:
- wizyta u lekarza psychiatry
- wizyta u psychologa
- rehabilitacja oddechowo-krążeniowa w Orvit Clinic
W pakiecie:
- TSH
- WITAMINA D3
- ŻELAZO
- MAGNEZ
- MORFOLOGIA
- GLUKOZA
- WAPŃ
- POTAS
- INSULINA