Rezonans magnetyczny głowy - co powinieneś o nim wiedzieć.

zdjęcie przedstawiające rezonans magnetyczny

Wszelkiego rodzaju urazy głowy spowodowane wypadkami samochodowymi czy zwykłymi upadkami to sytuacje, w których najczęściej wykonuje się tak zwany rezonans magnetyczny głowy. Przeprowadza się go wtedy, gdy znalezienie przyczyny bólu innymi sposobami jest niemożliwe i konieczna jest zaawansowana diagnostyka. Jak wygląda badanie oraz co powinieneś o nim wiedzieć?

Na jakiej zasadzie działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystując zasady fizyki oraz chemii, pozwala lekarzom na zajrzenie w głąb organizmu pacjenta. Ocenie mogą zostać zarówno poddane tkanki kostne, jak i wszelkie tkanki miękkie, jakie znajdują się w ciele człowieka.

Zasada działania rezonansu opiera się głównie na podstawie sporej ilości wody, którą każdy z nas posiada w swoim ciele.Większość z nas wie, że cząsteczka wody składa się z tlenu oraz atomów wodoru. Protony, czyli nic innego, jak jądra atomów są elektrycznie naładowane. Co to oznacza? Mówi nam to, że w momencie, gdy zostaną umieszczone w konkretnym polu magnetycznym, jakim jest tomograf, którego zadaniem jest przeprowadzenie rezonansu, będą zachowywały się jak zwykły magnes oraz ustawią się w równoległy sposób do pola.

Później pacjent jest poddawany działaniu fal elektromagnetycznych, a protony, które zostaną tak pobudzone, emitują fale, jakie są odbierane przez tomograf. Wszystkie fale są rejestrowane oraz wraz z pozostałymi pobudzonymi atomami badane tak, aby możliwy był do uzyskania całościowy obraz wszystkich badanych tkanek. Właśnie takie zależności fizyczne umożliwiają stworzenie niezwykle dokładnego rzutu struktur narządów oraz ich tkanek, przez co możliwe jest tworzenie ich przekrojów, a niekiedy nawet modeli badanego obszaru ciała w trójwymiarze.

Co to jest rezonans magnetyczny głowy?

Intensywny oraz stale powracający ból głowy, problemy z widzeniem czy zaburzenia równowagi to zaledwie wierzchołek góry lodowej objawów, jakie mogą być zdiagnozowane za pomocą rezonansu. Bardzo częstą chorobą, jaka jest wykrywana, jest niezwykle groźny dla zdrowia i życia tętniak głowy. Badanie głowy umożliwia nam bardzo dokładne, a przy tym szybkie zdiagnozowanie przyczyn bolesnych oraz uporczywych dolegliwości w okolicach głowy. Co więcej, rezonans głowy pozwala na sprawdzenie, czy konkretny obszar mózgu został zajęty przez chorobę lub czy doszło do uszkodzenia w jej skutek.

Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego głowy?

Powodów, dla których przeprowadzenie rezonansu magnetycznego głowy jest uzasadnione, może być naprawdę wiele. Diagnostyka pourazowa głowy czy niewyjaśnione bóle głowy to najczęstsze argumenty. W jakich jeszcze momentach zleca się badanie głowy tego typu?

 • Guz rdzenia kręgowego;
 • Nowotwór mózgu;
 • Stwardnienie rozsiane;
 • Choroby alzheimera;
 • Schorzenia oczodołów;
 • Zapalenie mózgu;
 • Choroby przysadki mózgowej;
 • Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy

Najważniejszym powodem, dla którego nie powinno wykonywać się rezonansu magnetycznego głowy, są metalowe obce ciała, które znajdują się w ciele pacjenta. W takich wypadkach przeprowadzenie badania głowy mogłoby sprawić, że metal przemieściłby się do innej części ciała. Możliwe byłoby również jego przegrzanie, wskutek czego doszłoby do groźnych poparzeń tkanek wewnętrznych badanego.

Jak przygotować się do badania rezonansu magnetycznego głowy?

Przede wszystkim na badanie należy stawić się po wcześniejszym zdjęciu z ciała jakichkolwiek metalowych przedmiotów. W dzień badanie powinniśmy zrezygnować z biżuterii. Nie należy również stosować makijażu czy lakieru do włosów. Dlaczego? Niektóre kosmetyki również zawierają w swoim składzie drobinki metali, które mogłyby sfałszować obraz badania. Zanim lekarz przejdzie do badania, poprosi nas również o wyjęcie z kieszenie, takich przedmiotów, jak klucze, czy telefon komórkowy oraz zdjęcie okularów i ozdób z głowy. Na badanie należy się również udać na czczo, ponieważ w przeciwnym razie badanie może być niezbyt dokładne. W związku z tym na 6 do 8 godzin przed badaniem nie powinniśmy pić oraz jeść. Samo badanie nie wymaga od nas zdjęcia ubrań, dlatego warto wybrać strój, który nie będzie ograniczał naszych ruchów.

Jak przebiega badanie rezonansu magnetycznego głowy?

Należy pamiętać, że rezonans magnetyczny to badanie całkowicie bezbolesne. Nie wchodzi ono w żadne interakcje z jakimkolwiek leczeniem farmakologicznym oraz nie prowadzi do reakcji biologicznych. Warto również wspomnieć, że w żaden sposób nie wpływa ono negatywnie na nasze zdrowie. W przypadku, gdy pacjent zażywa leki, powinien skonsultować ten fakt z lekarzem. Specjalista zezwoli na ich zażycie przed badaniem lub zaleci zrobienie tego zaraz po nim. Zanim dojdzie do badania, lekarz poprosi pacjenta o ułożenie się na specjalnym łóżku, które później zostanie automatycznie wsunięte do specjalistycznego tomografu, który wyglądem może przypominać tunel. W związku z tym osoby cierpiące na klaustrofobię powinny wcześniej poinformować o tym specjalistę, który wykonuje badanie.

W czasie badanie jedyne co musimy robić to spokojnie leżeć, nasze ciało będzie reagowała na określone dźwięki, które będą wydawane przez sprzęt. Proces ten trwa od 10 do około 30 minut, a wyniki są uzyskiwane po indywidualnej interpretacji.

Dlaczego warto zdecydować się na rezonans w Toruniu?

Dbamy o zdrowie naszych klientów, dlatego poza specjalistycznym sprzętem oraz fachową obsługą, którą oferujemy na co dzień, z powodu panującego koronawirusa, wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności. Jakie?

 • Możemy pochwalić się w pełni wystarczającymi zasobami indywidualnej ochrony zarówno dla personelu, jak i pacjenta, w przypadku, gdy nie posiada on swoich własnych rękawiczek oraz maseczki;
 • Wizyty są umawiane w taki sposób, aby żadni pacjenci nie mieli ze sobą kontaktu;
 • Dbamy, aby ilość pacjentów w jednej przestrzeni była jak najbardziej bezpieczna oraz zgodna z procedurami;
 • Wejścia dla pacjentów z infekcjami są oddzielone od pozostałych;
 • Temperatury pacjentów oraz personelu są stale mierzone. Ci pierwsi są również zobowiązani do wypełnienia stosownej ankiety;
 • Dbamy o bezpieczne poruszanie się po przychodni, a przy każdym wejście znajdują się pojemniki do dezynfekcji.