Rezonans magnetycznym w Toruniu. Nowoczesna diagnostyka — profesjonalne badanie.

zdjęcie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (MRI) to zaawansowana technologia — diagnostyka, która umożliwia zobrazowanie przekrojów narządów wewnętrznych organizmu w wielu płaszczyznach. Badanie to np. drobiazgowo pokazuje układ mięśniowy i szkieletowy, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa oraz otaczających go przestrzeni. W Toruniu dostępne są także inne zaawansowane badania!

Rezonans magnetyczny doskonale pomaga w stawianiu diagnozy nowotworu i procesów zapalnych. Świetnie uwidacznia mięsień serca, jamy serca i naczynia krwionośne. Potrafi wykrywać elementy niewidoczne w RTG cyfrowym, np. szpiku kostnego.

Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne

Czasami pacjenci obawiają się rezonansu magnetycznego. To niepotrzebne, ponieważ diagnostyka ta jest całkowicie nieinwazyjna, nie ma tu promieniowania rentgenowskiego, ale tylko nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Komputer przekształca obraz i dokonuje obliczeń, na ekranie widoczne są anatomiczne struktury ciała, pokazane także trójwymiarowo. Warto wiedzieć, że rezonans magnetyczny pozwala wykryć zmianę patologiczną z dokładnością do kilku milimetrów. Świetnie pokazuje ośrodkowy układ nerwowy (mózg i kanał kręgowy) oraz tkanki miękkie kończyn (tkanki podskórne, mięśnie oraz stawy). Rezonans magnetyczny umożliwia także nieinwazyjną ocenę naczyń całego ciała (tzw. angiografia rezonansu magnetycznego). Ma także zastosowanie jako pomoc w stawianiu diagnoz dotyczących dyskopatii i osteoporozy, chorób stawów, więzadeł i kamicy nerkowej.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Praca rezonansu magnetycznego ( z ang. MRI – magnetic resonance imaging) polega na wykorzystaniu magnetycznych właściwości atomów, z których złożone jest ludzkie ciało. Aby przeprowadzić badanie, należy dysponować silnym polem magnetycznym, falami radiowymi oraz przetwarzającym dane komputerem. W badaniu stosuje się wiele typów magnesów, które różnią się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa jest siła magnesu, tym wyniki są dokładniejsze.
Warto wiedzieć, że tylko urządzenia emitujące bardzo silne pole magnetyczne, mogą pomóc w wykonaniu spektroskopii, badań czynnościowych oraz szybkich badań naczyniowych. Odbiór sygnału z ciała ludzkiego będzie dobry jedynie wtedy, gdy system rezonansu magnetycznego będzie odizolowany od zewnętrznych fal elektromagnetycznych, z tego względu musi być on umieszczony w tzw. klatce Faradaya. Wyróżnia się dwa rodzaje rezonansu magnetycznego — zamknięte, gdy pacjent umieszczony jest w tunelu magnezu oraz otwarte, które umożliwia dostęp do pacjenta z trzech stron.

Rezonans magnetyczny — badanie bezbolesne

Lekarze czasami stykają się z pytaniem, czy rezonans magnetyczny jest bolesny. Na szczęście badanie to wcale nie boli i nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje, zwykle można przyjmować normalnie leki ( tu zaleca się konsultację ze swoim lekarzem). Co ważne — diagnostyka ta nie zaburza koncentracji i po jej odbyciu można prowadzić samochód. Poza tym badanie jest wygodne — nie trzeba być na czczo. W miejscu, gdzie odbywa się badanie, temperatura oscyluje przeciętnie pomiędzy 25-26˚C, można zatem ubrać się lekko. Rzeczy się nie zdejmuje, ale pacjent zobowiązany jest do zdjęcia i usunięcia z ciała wszelkich przedmiotów metalowych, kolczyków i protez zębowych, ponieważ mogą zaburzać prawidłowe tworzenie się obrazu. Przeciwskazaniem do badania jest m.in. posiadanie wszczepionego rozrusznika serca oraz innych aparatów wszczepianych podskórnie.

Rezonans magnetyczny — jak przebiega badanie?

Pacjenci ciekawi są zawsze, jak specjalista przeprowadza diagnostykę rezonansem magnetycznym. Osoba badana kładzie się na wysuwanym stole w środku skanera MRI. Pacjent powinien przyjąć komfortową pozycję i leżeć bez ruchu, tak aby nic nie zakłócało obrazu. Czasami zdarza się jednak, że pacjent nie jest w stanie leżeć spokojnie, w tej wyjątkowej sytuacji należy podać środki uspokajające, czasami zaleca się nawet znieczulenie ogólne. Warto wspomnieć, że tunel rezonansu magnetycznego jest przyjazny dla pacjenta, w jego środku znajduje się światło i włączona jest wentylacja, pacjent ma stały kontakt z osobą obsługującą rezonans. Procedura badania trwa zwykle od 10 do 30 minut lub od 30 do 90 minut. Czasami podaje się pacjentowi specjalny środek kontrastujący, który umożliwia lepszą ocenę struktury organów ciała.

Nowoczesna diagnostyka w Toruniu

Dzisiaj nie musisz udawać się w podróż do stolicy, alby zrealizować najnowocześniejsze badania, które pomogą zadbać o Twoje zdrowie. Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Toruniu posiada nowoczesny rezonans magnetyczny MRI Excelart Vantage XGV. Wystarczy odwiedzić stronę www.citomed.pl i zapisać się na bezpieczną diagnostykę!
Citomed poleca także cyfrową mammografię, zdjęcia RTG cyfrowe oraz tomografię komputerową, którą robi się przy użyciu wysokiej klasy szesnastowarstwowego tomografu komputerowego Activion 16. Dzięki tomografii komputerowej można zrobić badania angiograficzne oraz wirtualną kolonoskopię. Serdecznie zapraszamy!