Jak rozpoznać zaćmę u dziecka?

Zaćma nie tylko u seniorów

Zaćma zazwyczaj kojarzona jest z problem osób po 50 roku życia. Niestety ta bezbolesna choroba oczu jest diagnozowana również u dzieci. W przypadku osób starszych przyczyną zaćmy jest przede wszystkim naturalny proces starzenia i zmian metabolicznych. Natomiast w przypadku dzieci, powodem zmętnienia soczewki oka są problemy kobiety w okresie ciąży. Badania dowodzą, że przebyte w ciąży choroby zakaźne, jak np. ospa czy różyczka. Mają wpływ na rozwój zaćmy u dzieci. Wśród wad wzroku u najmłodszych często diagnozuje się zeza. Jest to niepoprawne ustawienia się gałek ocznych. W wyniku czego dziecko wygląda, jakby nie umiało skupić wzroku w jednym kierunku. Zarówno w przypadku zaćmy jak i zeza czy innych chorobach oczu. Głównym objawem jest przybliżanie przedmiotów bliżej twarzy, pocieranie oczu, skarżenie się na pieczenie i swędzenia. Postępująca zaćma objawia się bielejącą soczewką oka. Bez wątpienia żadnego z wymienionych objawów nie należy lekceważyć. Okulista za pomocą specjalistycznego sprzętu. Zdiagnozuję przyczynę pogorszenia widzenia u dziecka i zleci odpowiednią metodę zlikwidowania choroby. Leczenie zeza u dzieci zazwyczaj polega na zasłonięciu zdrowego oka, tak by wymusić pracę chorej gałki ocznej. Lekarz może zlecić także inne ćwiczenia pleoptyczne oraz ortoptyczne. Jeżeli nieinwazyjne metody nie przyniosą pożądanych efektów. Należy rozważyć leczenie operacyjne.

Nowoczesne metody leczenia

Rozwój technologii, oraz medycyny pozwalają lekarzom coraz szybciej i skuteczniej leczyć tak ciężkie schorzenia jak zaćma. Jeszcze do niedawna usunięcie zaćmy wiązało się z długą operacją, oraz kilkudniową hospitalizacją. Obecnie coraz więcej placówek oferuje mało inwazyjne usunięcie zmętnionej soczewki oka. Najnowocześniejszą metodą jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami https://www.citomed.pl/poradnie/okulistyka/zakres-uslug-19/zacma. Jest nie tylko skuteczna, ale także bardzo bezpieczna i bezbolesna. Pacjent zgłasza się do placówki w dzień zabiegu. Po wywiadzie lekarskim specjalista dobiera moc i wielkość nowej soczewki. Następnie w sali zabiegowej anestezjolog kroplowo znieczula pacjenta. Jest on całkowicie przytomny, jednak w żaden sposób nie odczuwa dyskomfortu. Proces usunięcia zmętnionej soczewki i wszczepienie w nowej, trwa kilkanaście minut. Po zabiegu, oko pacjenta jest zakryte opatrunkiem. Poprawa widzenia jest niemal natychmiastowa. Sukces całego zabiegu to niewątpliwie symbioza dobrego specjalisty, nowoczesnej metody leczenia oraz determinacji pacjenta. Musi on bowiem słuchać poleceń lekarza. Informować go o ewentualnych problemach w trakcie zabiegu. Stosować się do późniejszych zaleceń.  Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami daje możliwość usunięcia zaćmy na każdym etapie jej rozwoju. Można go wykonać zarówno ludziom w podeszłym wieku, jak i najmłodszym pacjentom. Bowiem zabieg nie niesie ze ryzyka ciężkich powikłań. 

Nie czekaj, lecz!

W przypadku skutecznego wyleczenia każdej choroby najważniejszy jest czas. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym wcześniej będziemy mogli cieszyć się poprawnym widzeniem. Nieleczona zaćma może bowiem prowadzić do całkowitej utraty wzroku. W przypadku dzieci nawet lekkie pogorszenie widzenia może skutkować gorszym samopoczuciem, trudnościami w nauce, cieszeniem się beztroską zabawą. Dlatego nie należy ignorować pierwszych sygnałów problemu ze wzrokiem. Warto poszukać dobrego okulisty, który specjalizuje się w nowoczesnym leczeniu zaćmy. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy skorzystać z usług lekarza okulisty oraz wykonać zabieg uśnięcia zaćmy. Jednak trzeba mieć na uwadze wydłużony czas oczekiwania, zarówno na wizytę u specjalisty jak i termin operacji. W niektórych miejscowościach może być to nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego wskazane jest rozważenie zabiegu odpłatnego. Kampania "Wyjdź z kolejki" ma na celu edukowanie pacjentów z zakresu zaćmy https://www.citomed.pl/dok/wyjdz-z-kolejki_-rozwaz-zabieg-odplatny. Eksperci z tej dziedziny w Internecie rozpowszechniają informacje na temat, przyczyn, objawów oraz leczenia zaćmy. Szczególnie w kontekście możliwości zabiegowe w ramach NFZ, oraz tych odpłatnych. Na platformie wyjdzzkolejki.pl, pacjenci mogą łatwo znaleźć prywatną placówkę, w której mogą najszybciej usunąć zaćmę. Zdrowie każdego z nas jest niewątpliwie najważniejsze. Poprawne widzenie to nie tylko komfort życia codziennego. To także lepsza wydajność w pracy, czy nauce. Dlatego warto szukać metod, które pomogą rozwiązać problem szybko i skutecznie. Nowoczesne technologie to nie tylko wielofunkcyjne telefony. Coraz częściej to innowacyjne sposoby leczenia, nawet tak ciężkich chorób oczu jak zaćma. Szukajmy placówek, które są w stanie zaoferować współczesne techniki poprawy widzenia. Nie traćmy czasu, cieszmy się zdrowym wzrokiem.