Jak przebiega leczenie zaćmy?

Szacuje się, że zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Ta poważna wada wzroku, może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, dzięki coraz lepszej wiedzy na temat tej choroby. Specjaliści są w stanie diagnozować ją już na wczesnym etapie rozwoju. Nowoczesne metody leczenia pozwalają całkowicie pozbyć się problemu zaćmy.

Zaćma
Szybsze niż zwykle uczucie zmęczenia wzroku, przymglone widzenie, to najbardziej charakterystyczne objawy zaćmy. Ta bezbolesna choroba oczu zazwyczaj rozwija się u osób po 55 roku życia. Naturalne etapy starzenia przyczyniają się to znacznych wahań metabolicznych. Ma to wpływ na pogorszenie się stanu narządu wzroku. W przypadku zaćmy jest to stopniowe zmętnianie soczewki oka https://www.citomed.pl/poradnie/okulistyka/zakres-uslug-19/zacma. Pacjent uskarża się na coraz to gorsze widzenie, nawet pomimo noszenia okularów. Z czasem nieleczona zaćma doprowadza to niemal całkowitej utraty wzroku. Zaćma choć bezbolesna, jest niezwykle uciążliwa. Pacjenci, chcąc wykonywać swoje obowiązki, zmieniają swoje okulary na mocniejsze. Jednak nie przynosi to zakładanej poprawy widzenia. Chociaż choroba ta z reguły dotyczy, tylko najstarszych pacjentów, może dotykać również dzieci. Powodem mogą być problemy zdrowotne kobiety w ciąży. Przede wszystkim do rozwoju zaćmy u dzieci przyczynia się przebyta w okresie ciąży ospa lub cukrzyca. Wówczas mówimy o zaćmie wrodzonej. Jednak współczesne metody diagnozowania i leczenia chorób oczu u dzieci, pozwalają skutecznie pozbyć się problemu. Jedną z częstszych wad wzroku u dzieci jest zez. Nieprawidłowe ustawianie się gałek ocznych, powoduje, że pacjent wygląda, jakby patrzył jednocześnie w dwóch kierunkach. Nieleczony zez może, powodować w przyszłości poważne problemy ze wzrokiem. Rodzice powinni zgłosić się do lekarza, gdy zauważą, że ich dziecko często pociera oczy, przybliża się do telewizora, skarży się na ból głowy, niechętnie czyta bądź rysuje. Diagnostyka zeza na wczesnym etapie, daje szanse na jego całkowite wyleczenie. Leczenie zeza u dzieci z reguły polega na zasłonięciu zdrowego oka, tak by wymuszać prawidłowe ustawienie się chorej gałki ocznej. Wyspecjalizowane placówki są w stanie wykryć nawet tzw. zeza ukrytego. Diagnozowanie zaćmy, również nie stanowi problemu dla współczesnych okulistów. Zazwyczaj badana jest przezierność soczewki. Im mniejsza, tym bardziej zaawansowane stadium choroby. Ważne, by nie bagatelizować objawów, które zaczynamy odczuwać. Należy niezwłocznie udać się do okulisty, gdy tylko zauważymy u siebie zamglone widzenie, rozmyty obraz bądź nagły brak ostrości.


Metody leczenia
Istotą w leczeniu zaćmy jest usunięcie zmętnionej soczewki oka. Zachowawcze leczenie nie przynosi bowiem skutków, a choroba nadal się rozwija. Z biegiem lat, oraz udoskonaleń medycznych i technologicznych, lekarze są w stanie przeprowadzać takie zabiegi w mało inwazyjny sposób. Obecnie najnowocześniejszą na świecie metodą usunięcia zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękami. Polega on na usunięciu zmienionej chorobo soczewki oka za pomocą ultradźwięków. Ten zabieg niesie ze sobą kilka zalet. Przede wszystkim jest on skuteczny. Pacjent jeszcze tego samego dnia zauważa poprawę w jakości widzenia. Bowiem zmętnioną soczewkę lekarz wymienia na nową idealnie dopasowaną. Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym zabiegu fakoemulsyfikacji, jest jego mało inwazyjność. Pacjent zgłasza się do placówki w dniu zaplanowanej wizyty. Znieczulany jest kroplowo, co sprawia, że jest całkowicie przytomny, ale w żaden sposób nie odczuwa bólu. Jak podczas każdej operacji, na sali oprócz lekarza, obecne są również pielęgniarki, oraz anestezjolog, który czuwa nad stanem zdrowia pacjenta. Zabieg jest wykonywany w wygodnej dla pacjenta pozycji leżącej i trwa zaledwie kilkanaście minut. Po uśnięciu chorej soczewki lekarz wszczepia implant. Na koniec zakładany jest opatrunek. Co istotne nie ma konieczności hospitalizacji. Zatem w szybki i komfortowy sposób, możemy na stałe pozbyć się problemu zaćmy.

Czas to...zdrowie!
Obecnie na zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ trzeba czekać ok. 2 lata. Trzeba mieć na uwadze, że choroba może postępować. Najcięższe stadia zaćmy są trudniejsze w leczeniu. Dlatego też niekiedy warto przemyśleć zabieg odpłatny. Przede wszystkim mamy gwarancję szybkiego rozwiązania problemu. Terminy w prywatnych placówkach są znacznie krótsze niż w państwowych. Niewątpliwie często zabiegi odpłatne wiążą się również z nowocześniejszymi metodami leczenia. Lepszy, bardziej nowoczesny sprzęt pozwala bezboleśnie i skutecznie wyleczyć zaćmę. Najważniejszy jest nasz komfort i zdrowie. Dlatego też warto regularnie się badać. Jako dzieci i wnuczęta, nakłaniajmy swoich bliskich do regularnych wizyt u okulisty. Postępujące choroby oczu, mogą powodować nawet całkowitą utratę wzroku. Warto szukać placówek, które specjalizują się w leczeniu zaćmy. Da nam to gwarancję fachowej opieki i oczekiwanych efektów.